VaticanNews.va

   18. 7. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4600
Poslechem z webových stránek.2963
Četbou textů na webových stránkách.4808
Poslechem i četbou.2927


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež František nečekaně oddával ve vatikánském kostelíku

Jak nakládat s odsvěcenými kostely?

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. zvolilo nového generálního představeného


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

1.12.2017 

Otevřenost srdce je žebřík vedoucí k Absolutnu

Promluva papeže na setkání s představiteli jiných náboženství, Dháka - Bangladéš

Česká sekce RV

Vážení hosté,
Drazí přátelé,

Naše setkání, na kterém se sešli představitelé různých náboženských komunit této země, představuje velmi významný moment mojí návštěvy Bangladéše. Scházíme se, abychom prohloubili svoje přátelství a vyjádřili společné přání, aby se nám dostalo ryzího a trvalého daru pokoje.

Moje poděkování patří kardinálu D´Rozariovi za jeho laskavá slova na uvítanou i těm, kdo mne vřele přivítali jménem muslimských, hinduistických a buddhistických komunit, jakož i občanským představitelům. Děkuji za účast anglikánskému biskupovi Dháky, různým křesťanským komunitám a všem, kdo přispěli k uskutečnění tohoto shromáždění.

Slova, která jsme slyšeli, ale také zpěvy a tance, které oživily naše setkání, výmluvně vyjádřily touhu po harmonii, bratrství a pokoji vtělenou do nauk světových náboženských vyznání. Kéž je toto naše odpolední setkání jasným znamením snahy představitelů a stoupenců náboženství, působích v této zemi, žít ve vzájemné úctě a dobré vůli. V Bangladéši, kde je základním principem náboženská svoboda, je tato snaha uctivým, ale pevným signálem adresovaným těm, kdo se ve jménu náboženství pokoušejí podněcovat rozpory, nenávist a násilí.

Je obzvláště útěšným znamení naší doby, že věřící a lidé dobré vůle vnímají stále více povolání podílet se na vytváření kultury setkávání, dialogu a spolupráce ve službě lidské rodině. To vyžaduje více než pouhou toleranci. Vybízí to k podání ruky druhému ve vzájemné důvěře a porozumění s cílem vytvářet celek, který obsahuje různost nikoli jako hrozbu, nýbrž jako potenciální zdroj obohacení a růstu. Vybízí nás to, abychom se cvičili v otevírání srdce a tak nahlíželi na druhé jako cestu, nikoli jako na překážku.

Dovolte mi krátce probrat několik podstatných charakteristik této „otevřenosti srdce“, která je podmínkou kultury setkávání.
Za prvé je branou. Není abstraktní teorií, nýbrž žitou zkušeností. Dovoluje nám navázat dialog života, a nikoli pouhou výměnu idejí. Vyžaduje dobrou vůli a přívětivost, ale nemá být zaměňována za lhostejnost či vyhýbavost ve vyjadřování našich nejhlubších přesvědčení. Plodná komunikace s druhým je sdílením našich odlišných náboženských a kulturních identit, avšak vždycky se skromností, poctivostí a úctou.

Otevřenost srdce je podobná také žebříku, který vede k Absolutnu. Připomínkou této transcendentní dimenze našeho konání si uvědomujeme nezbytnost očišťovat svá srdce, abychom mohli všechny věci vidět v jejich pravdivější perspektivě. Každým krokem se naše vidění stává zřetelnějším a dostáváme sílu vytrvat v úsilí chápat a doceňovat druhé i jejich hlediska. Takto nalezneme moudrost a sílu, jež je nezbytná, abychom podali přátelskou ruku všem.

Otevřenost srdce je také cestou, která vede ke hledání dobroty, spravedlnosti a solidarity. Přivádí ke hledání dobra našich bližních. Ve svém listě římským křesťanům vybízel sv. Pavel: »Nedopusť, aby tě zlo přemohlo, ale přemáhej zlo dobrem« (Řím 12,21). Toto je cit, který můžeme všichni napodobovat. Náboženská snaha o dobro našeho bližního, jež pramení z otevřeného srdce, plyne jako široká řeka a zavlažuje vyprahlá a pustá území nenávisti, korupce, chudoby a násilí, jež tolik poškozují lidské životy, dělí rodiny a znetvořují dar stvoření.

Různé náboženské komunity Bangladéše se vydaly touto cestou zejména v péči o zemi, náš společný dům, jako v odpovědi na přírodní pohromy, které sužují tuto zemi v posledních letech. Vidíme v tom jasné potvrzení toho, že cesta dobroty vede ke spolupráci ve službě druhým.

Duch otevřenosti, přijetí a spolupráce mezi věřícími nejenom přispívá k harmonické a mírové kultuře, nýbrž je jejím pulsujícím srdcem. Jak jen náš svět potřebuje, aby toto srdce bilo mocně na odpor proti politické korupci, destruktivním náboženským ideologiím a proti pokušením zavírat oči před potřebami chudých, uprchlíků, pronásledovaných menšin a těch nejslabších! Kolik otevřenosti je zapotřebí, abychom přijímali lidi ze svého světa, zejména mladé, kteří se někdy cítí opuštění a bezradní při hledání smyslu života!

Drazí přátelé, děkuji vám za vaše snahy podporovat kulturu setkávání a modlím se, abychom prokazováním společného nasazení stoupenců různých náboženství v rozpoznávání dobra a jeho uskutečňování, pomáhali všem věřícím růst v moudrosti a svatosti a ve spolupráci při výstavbě stále lidštějšího, jednotnějšího a mírumilovnějšího světa.
Otevírám svoje srdce vám všem a ještě jednou vám děkuji za přijetí. Pamatujme na sebe vzájemně ve svých modlitbách.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.12.17 Papež k jezuitům: Sociologie je důležitá, ale mnohem větší cenu má modlitba
4.12.17 Nesmlouval jsem o pravdě
2.12.17 Papež v Bangladéši - 6. den
1.12.17 Papež v Bangladéši - 5. den
30.11.17 Následovat Krista, ne se hrnout dopředu svými vlastními silamiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Rozlišování je teď v módě

Premiér Conte navštívil Komunitu Sant´Egidio

Italský kněz don Pappagallo „Spravedlivým mezi národy“

V syrském Dará válka začala i skončila

Kanonický proces s P. Tony Anatrellou SI

Svatý otec k mládeži Malých Antil: Nelze spatřit budoucnost bez reflexe o minulosti

Papež František nečekaně oddával ve vatikánském kostelíku

Nový prefekt ujišťuje o dalším vysílání Rádia Vatikán do Afriky

Papež: Sport není pouze zábava, nýbrž především nástroj k utváření kultury setkávání

Papež: Žádný křesťan nehlásá evangelium sám od sebe

Kardinál Parolin: První světová válka rozložila mezinárodní řád, který nebyl ničím nahrazen

Každý sport má svého světce

 Nově na webu
Svatý otec: Otcové a bratři, nikoli „činovníci posvátna“

Publicistika: O „mystické herezi“

Publicistika: Evropě schází politický projekt. Politika umírá, nemá-li už žádné ideály

Rozhovory: (Bez)nadějné mosulské vyhlídky

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv červenec 18
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Božím lidem je třeba se stát

Gaudete et exsultate

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího