Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.10.2017 

Kříž Světových dní mládeže poprvé na Kubě

Vatikán/Panama. „Když mne papež uviděl, usmál se a zavtipkoval – Víte, že papamobilem neprojedu přes Panamský kanál?“ Nenechal jsem se vyvést z míry a řekl jsem mu: „Nebojte se, Svatosti, připravíme vám nějaký vhodnější model!“, vypráví italskému listu Avvenire (26.10.2017) výkonný sekretář 34. Světových dní mládeže, které bude na počátku roku 2019 hostit jeho rodná Panama. Victor Chang Gonzales, čtyřicetiletý laik a otec dvanáctiměsíční holčičky, s papežem Františkem mluvil po středeční generální audienci. „Požehnal naší práci a povzbudil nás. V Panamě roste očekávání den za dnem a my už pracujeme opravdu intenzívně…“, dodává.

Ačkoli od světového mládežnického setkání nás dělí více než rok, jednoho prvenství už dosáhlo. Kříž, který mladým lidem v roce 1984 odevzdal sv. Jan Pavel II. a který putuje světem, aby upozorňoval na blížící se setkání Petrova nástupce s mládeží, se vůbec poprvé v historii mohl dotknout kubánské půdy. Byl tam přepraven 11. října a zdrží se až do 10. listopadu při pouti všemi kubánskými diecézemi. Odtud bude pokračovat na Haiti, do Dominikánské republiky a Portorika. V lednu projde Guatemalou a poté všemi středoamerickými zeměmi připutuje do Panamy. „Celá tato trasa – a zejména její kubánská etapa – nás velmi těší. Na Kubě kříž vzbuzuje radost a modlitbu všude, kudy prochází. Při předchozí cestě Mexikem se zastavil také v oblastech nedávno postižených zemětřesením a přinesl jejich obyvatelům naději a útěchu,“ popisuje Victor.

Organizační a pastorační přípravy v samotné Panamě jsou v plném proudu. Po určení data Světových dní mládeže (22.-27.1.2019), výběru loga a hymny, spuštění webu a sociálních sítí zvolil lokální výbor, který stále spolupracuje s vatikánským Úřadem pro laiky, rodinu a život, také místo konání hlavních událostí mládežnického setkání. Úvodní mše svatá, příjezd Svatého otce, křížová cesta, sobotní vigilie a nedělní závěrečná mše svatá se odehrají na pobřežním korzu poblíž Panamského zálivu. Organizátoři doufají, že od ledna příštího roku, tedy přesně dvanáct měsíců před zahájením 34. Světových dní mládeže, zahájí zápis účastníků. Očekává se nejméně 300 tisíc zahraničních mladých návštěvníků.

Přípravný výbor zhruba definoval také pobyt účastníků v diecézích, o který se tentokrát podělí nejen Panama, ale také Costarika a Nikaragua, a jejich ubytování v rodinách a soukromých i státních školách. „Jsme ve stálém spojení s panamskou vládou, která v souvislosti s mládežnickým setkáním zřídila zvláštní úřad, aby zajistila přemísťování poutníků a bezpečnost příchozích i hostitelů. V Panamě se už také vystřídaly národní delegace mládežnické pastorace z USA, Austrálie, Polska, Jižní Koreje, Chile a Francie. Pastorační příprava panamské mládeže, která tvoří třetinu ze čtyř milionů obyvatel (33% Panamců je 15-35 let), spočívá na čtyřech pilířích: Panna Maria, ekologie, církev mučedníků a synoda o mládeži, uzavírá výkonný sekretář panamských dní mládeže pro italský deník.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích
17.11.20 Při nedělní papežské mši budou předány symboly Světových dní mládeže
19.6.20 Magazín Světových dní mládeže dostupný on-line
22.2.19 Evangelium je politické, ale řeholníci se nemají exponovat, řekl papež středoamerickým jezuitům
18.1.19 Vědomím přináležitosti reagujte na skartační kulturu, vybízí papež mladé domorodceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti