Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

18.9.2017 

Nemodlit se za všechny vládní představitele je hřích

Vatikán. Křesťané mají svojí modlitbou doprovázet politiky, i ty chybující – kázal papež František při dnešní mši svaté v kapli Domu sv. Marty. K modlitbě vybídnul také samotné politiky, protože jinak hrozí, že se uzavřou do svojí skupinky. Uvědomuje-li si vládce svoji podřízenost lidu i Bohu, pak se modlí.

Petrův nástupce si vzal podnět z dnešních liturgických čtení. V prvním (1 Tim 2,1-8) radí svatý Pavel Timotejovi, aby se modlili za všechny, kdo mají moc. V evangeliu (Lk 17,1-10) jeden vládní představitel – setník – prosí za svého nemocného služebníka. Měl jej rád, včetně jeho lidu, ačkoli sám byl cizinec. „Tento muž cítil potřebu se modlit,“ řekl papež, „ale nejen kvůli tomu, že k dotyčnému pociťoval náklonnost. Uvědomoval si také, že není pánem všeho a není poslední instancí. Věděl, že nad ním je někdo jiný, kdo poroučí. Měl podřízené, vojáky, ale i on sám byl v postavení podřízeného. A to jej přimělo prosit o pomoc. Vládce, který si to uvědomuje, se modlí:

Pokud se nemodlí, uzavírá do své sebevztažnosti anebo do vztahu ke svojí straně, do kruhu, ze kterého nelze vyjít, a uzavře se do sebe sama. Uvidí-li však opravdové problémy, uvědomí si svoji podřízenost tomu, kdo má větší moc než on. Kdo má větší moc než vládce? Lid, který mu dal moc, a Bůh, od něhož tato moc vychází prostřednictvím lidu. Když si to vládce uvědomuje, modlí se.

„Modlitba vládce je modlitbou za obecné dobro lidu, který mu byl svěřen“ – pokračoval papež a zmínil, jak se mu při jednom rozhovoru jistý vládní představitel svěřil, že každý den, i když je hodně zaneprázdněn, tráví dvě hodiny mlčky před Bohem. „Potřebuje prosit Boha o milost – dodal - aby mohl vládnout dobře jako Šalomoun, který od Boha nežádal zlato či bohatství, nýbrž moudrost k dobrému vládnutí.

Vládní představitelé – řekl dále Svatý otec – mají prosit Pána o tuto moudrost. Je velice důležité, aby se modlili a prosili Pána o vědomí svojí podřízenosti Bohu a lidu, neboť moje síla spočívá tam a nikoli v malé skupince nebo ve mně samotném.“
Tomu, kdo namítne, že je agnostik či ateista, papež vzkázal: „Nemůžeš-li se modlit, konfrontuj se se svým svědomím, s těmi, kdo jsou v tvém lidu moudří, ale nezůstávej sám s malou skupinkou svojí strany. To je sebevztažnost,“ podotkl Svatý otec. V prvním čtení vybízí Pavel k modlitbě za krále, »abychom mohli vést život pokojný a klidný, v opravdové zbožnosti a počestnosti«. Papež k tomu však poznamenává, že učiní-li vládce něco, co se nám nelíbí, je kritizován, v opačném případě je chválen. Je ponecháván se svou stranou, s parlamentem.

»Ne, já jsem ho volil, volil jsem jej.« - » Já jsem ho nevolil, ať si dělá své.« Nikoli, my nesmíme ponechat vládnoucí představitele samotné. Musíme je provázet modlitbou. Křesťané se mají za vládce modlit. Někdo řekne: »Ale otče, jak se mám modlit za toho, který dělá tolik špatností?« - Tím více to potřebuje. Modli se a čiň pokání za vládce. Přímluvná modlitba, jak krásně říká Pavel, je za všechny krále, za všechny, kdo mají moc. Proč? Abychom mohli vést život pokojný a klidný. Když je vládce svobodný a může vládnout v míru, má z toho prospěch všechen lid.

V závěru pak vybídnul ke zpytování svědomí:

Prosím vás: každý si dnes vezměte pět minut, ne víc. Komu je svěřena vláda, ať se zeptá: »Modlím se k Tomu, kdo mi prostřednictvím lidu dal moc?«. A komu ne, ať se ptá, zda se modlí za vládce. Ale nikoli říci si: »Za toho a toho se budu modlit, protože mi vyhovují, a potřebují to více než tamten.« Modlím se za všechny vládce? A když při zpytování svědomí zjistíte, že se za vládce nemodlíte, jděte se vyzpovídat, protože nemodlit se za vládce je hřích.

Končil papež František svoje ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti