Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.9.2017 

Myanmarský biskup: Obáváme se, že papež nemá dostatečně přesné informace

Myanmar. Minulý týden (28.8.) byla ohlášena plánovaná papežova návštěva Myanmaru. Jen o den dřív se papež v nedělním apelu (27.8.) při mariánské modlitbě Anděl Páně zastal myanmarského etnika Rohingů – muslimů – kterým tamější vláda buddhistické většiny upírá občanská práva, počínaje samotnou státní příslušností. Papež František tehdy řekl:

Přišly smutné zprávy o pronásledování náboženských menšin našich bratří Rohingů. Chtěl bych jim vyjádřit svoji blízkost a my všichni prosíme Pána, aby je zachránil a probouzel muže a ženy dobré vůle, kteří jim pomohou a přiznají plná práva. Modleme se i za tyto naše bratry Rohingy.“

Velice složitou situaci v této zemi dokreslují slova, která pronesl v reakci na papežova slova tamější katolický biskup z Bhamo, mons. Raymond Sumlut Gam, pro katolickou agenturu AsiaNews: „Obáváme se papež nemá dostatečně přesné informace a vydává prohlášení, která neodrážejí realitu. Tvrdit, že Rohingové jsou »pronásledováni«, může v Myanmaru způsobit velké napětí.“ A podobně mluvčí biskupské konference Myanmaru, P. Mariano Soe Naing: „Kdybychom měli Svatého otce přivést k lidem, kteří u nás trpí mnohem více, vzali bychom ho do uprchlických táborů etnika kachin (které je převážně katolické), kde se mnoho obětí občanské války ocitlo bez přístřeší. A pokud jde o samo užití jména Rohingové, bylo podle mého názoru výrazem větší úcty k myanmarskému lidu a vládě, kdyby se použilo označení zaběhlé v myanmarských institucích, totiž „muslimští rakhine“, které je přiléhavější. Kdyby papež použil slovo Rohingové během návštěvy v Myanmaru, museli bychom se obávat o jeho bezpečnost,“ dodal mluvčí Myanmarského episkopátu.

V této jihoasijské zemi, kde žije 50 milionů obyvatel, se ke katolické církvi hlásí 600 tisíc lidí a jsou považováni za cizí těleso stejně jako jiné menšiny, kterých je v zemi celkem 135. Je tedy pochopitelné, že se přiklánějí k rétorice vládnoucího myanmarskému režimu a to tím spíše, že kromě Rohingů existují v této zemi čtyři další pronásledovaná etnika hlásící se právě ke křesťanství. Jsou to na severu země Kajčinové a Čjinové a na východě Karenové a Karenniové. V poslední letech bylo bezpočet jejich kostelů a vesnic srovnáno se zemí a desítky tisíc lidí byly donuceny k útěku.

Za zmínku rovněž stojí, kdo má v Barmě či Myanmaru vedoucí úlohu při pronásledování. Obyvatelé této země jsou nezřídka donucováni ke konverzi k buddhismu, dokonce i žáci ve školách. Dovoz Biblí a křesťanské literatury je zakázán. To je v příkrém rozporu s mytologií západních médií o mírumilovnosti buddhismu, který je podáván jako příkladné náboženství soucitu, moudrosti a bratrství. Realita je zcela jiná. Náboženská svoboda je popírána také v dalších zemích s buddhistickou většinou jako je Sri Lanka, Laos, Kambodža či Bhutan.

V posledních týdnech však dosáhly střety mezi Rohingy a státními ozbrojenými složkami opravdu vrcholu, což přimělo mnohé příšlušníky tohoto etnika utéci do sousedního Bangladéše. Aung San Su Ťij, pasovaná Západem na obhájkyni lidských práv, k tomu mlčí, neboť je zcela podrobena vládnoucí vojenské moci a tamějším fundamentalistickým stoupencům buddhismu. Papež František má na přelomu letošního listopadu a prosince navštívit Myanmar i Bangladéš a jeho slova budou bedlivě sledovat všichni, především však ti, kdo jsou v této zemi poslední a odepsaní.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.2.20 Kardinál Bo vybízí ke zrušení zákazu volebního hlasování pro duchovní
30.11.17 Vláda bude vyjednávat s ozbrojenými skupinami z etnických menšin
30.11.17 Papežova slova o zraněních se týkají všech obyvatel, nejen Rohingů
27.11.17 Papežova cesta je apoštolská, nikoli humanitární
21.11.17 Save the Children o násilí páchaném na etniku Rohingů



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti