Vatikán.
„Často jsou dnes zdůrazňovány diference mezi západními zeměmi a Ruskem jako by šlo o dva odlišné světy, dva odlišné póly“ – konstatuje kardinál Pietro Parolin v rozhovoru pro italský měsíčník
Il Regno a vybízí v něm k prohloubení „lepšího vzájemného porozumění“.
Po své návštěvě Běloruska před dvěma roky a loňské návštěvě Ukrajiny se vatikánský státní sekretář vydává letos v srpnu do Ruska. Tato cesta by neměla vyvolávat překvapení. „Pozornost, kterou věnuje Svatý stolec východní Evropě není dnešního, nýbrž dávného data, a nepolevila ani v těch nejtemnějších letech,“ vysvětluje kardinál Parolin a dodává: „Vždycky totiž považoval tyto vztahy za důležité a v různých historických obdobích s východní Evropou a Ruskem udržoval kontakty.“
„Jde o to přispět k lepšímu vzájemnému porozumění mezi těmi, kterým hrozí, že budou prezentováni jako dva protikladné póly,“ pokračuje italský kardinál a dodává, že „snaha o vzájemné porozumění neznamená blahosklonnost jednoho ke stanovisku druhého, ale spíše trpělivý, konstruktivní, otevřený a zároveň uctivý dialog.“ Pro Svatý stolec – vysvětluje dále - „by otázka míru a hledání řešení aktuálních krizí měla stát nad jakýmkoli národním či jednostranným zájmem. Tady nelze být ani vítězi, ani poraženými.“
„Diplomacie katolické církve je diplomacie míru,“ která „nemá mocenské zájmy“ a „nic nehledá pro sebe“, nýbrž „je lidsky obtížným, ale evangelicky nezbytným pokusem o to, aby spolu sousední světy začaly opět diskutovat a přestaly se drásat nenávistí dříve než bombami“, vysvětluje kardinál Pietro Parolin význam svojí nadcházejí návštěvy Ruska. „Musíme prokazovat konkrétní gesta a znamení, která budou pramenem možností společného soužití. Dělat gesta a vyžadovat je.“
(mig)