Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.7.2017 

Manažeři ze Silicon Valley učí své děti psát rukou

Itálie. „Rukopis – encefalogram duše“ (Irene Bertoglio, Giuseppe Rescaldina; Il corsivo encefalogramma dell´anima, La Memoria del Mondo, 2017) – pod tímto titulem vychází kniha italské grafoložky a psychologa, kteří vysvětlují, jaké kognitivní, emotivní a vztahové škody může nejenom v dětském věku napáchat stále častější nahrazování ručního psaní užitím digitálních technologií, tedy počítačové klávesnice anebo dotykových displejů. Řadí se tak k mnoha dalším studiím, které varují před nárůstem dysgrafie, zapříčiněným právě ztrátou jemné motoriky. V Itálii se tato porucha týká dvaceti procent studentů, osm z deseti jsou přitom mužského pohlaví. Tento neutěšený stav vedl Italský grafologický institut k vyhlášení „Kampaně za záchranu psaného projevu“, který je podle grafologa Claudia Garibaldiho dědictvím lidstva:

“Rukopis je jedním z nejsložitějších projevů lidského chování. Ručním písmem se člověk všestranně vyjadřuje a zároveň se v něm uchovává všeobecná historicko-antropologická dimenze, protože do jeho vývoje se promítají dějiny lidstva. Psaní je pro dítě spontánním úkonem, který přispívá k jeho psychomotorickému, rozumovému a citovému vývoji. Písmo je průpravou k učení a také základem k rozvoji četby. Potřebuje tedy obhajobu v době, která, řečeno s německým neuropsychiatrem Manfredem Spitzerem, spěje k digitální demenci. Při ručním psaní se totiž zapojuje mnohem více mozkových oblastí než při úhozech na klávesnici – pokud píšeme na papír, oči a pohyby rukou doprovázejí tvorbu písma, kdežto při užití klávesnice se tentýž pohyb vykonává mechanicky. Psaní rukou vyžaduje soustředěnost – přinejmenším ve fázi, kdy se mu učíme – a také velkou kreativitu, protože k zafixování písma a vytvoření osobního rukopisu vede dlouhý proces, který naopak psaní na klávesnici nevyžaduje.“

Ve Finsku se ruční psaní nahrazuje užitím počítačů a tabletů. Myslíte si, že to bude povinný trend třetího tisíciletí?

“Dochází k tomu nejen ve Finsku, nýbrž psaní rukou je nepovinným předmětem v různých zemích světa – především ve větší části Spojených států amerických, Indii a Austrálii. Přitom právě ze Spojených států vyšla kampaň na podporu psaného písma a mnohé studie dokazují jeho blahodárnost. Reálné motivace tudíž budou spíše ekonomického rázu – tedy ve snaze informatického průmyslu o prodej jeho výrobků. Problém spočívá v tom, že chybí širší reflexe tohoto problému. Je nicméně zajímavé vědět, že ředitelé firem ze Silicon Valley posílají své děti do škol, kde se psaní rukou jednoznačně vyučuje.“

A je také zajímavé vědět, že u zrodu italské grafologie a písmoznalectví stál františkán o. Girolamo Maria Moretti (1879-1963), jehož jméno nese váš institut. Čím se dnes zabýváte a v čem spočívá kampaň za záchranu rukopisného projevu?

“Mezinárodní grafologický institut Moretti byl založen spolubratry a následovníky otce Morettiho, sídlí v Urbinu a dnes je ve správě minoritské provincie kraje Marche. Institut se věnuje vědeckému výzkumu, jak teoretickému, tak experimentálnímu, poskytuje písmoznalecké posudky, zabývá se ediční a didaktickou činností v rámci přidružené grafologické akademie. Zejména ale usiluje o podporu psaného projevu a jeho historicko-antropologické hodnoty ve společnosti. Cílem kampaně je vyvolat reflexi o roli, kterou ruční psaní hraje při rozvoji osobnosti. Nikdo nemá právo na to, aby budoucí generace zbavil této schopnosti. Kampaň se uskutečňuje ve spolupráci s Dětským fondem OSN (Unicef) a navazuje na dvacátý devátý článek Úmluvy o právech dítěte, který hovoří o “rozvoji osobnosti dítěte, jeho nadání, a rozumových a fyzických schopností v co nejširším objemu”. Nesmíme totiž zapomínat na to, že psaní rukou je součástí dědictví lidstva.”

Uvedl pro naše mikrofony zaměstnanec Morettiho mezinárodního grafologického institutu.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.10.20 Kostel je místem svobody a naděje
19.9.20 Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha
5.8.20 Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství
24.7.20 Matka Lucia, Mutter der Toten
15.7.20 Rodina v post-rodinné společnosti: 40% mladých Italů nechce mít děti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti