VaticanNews.va

   19. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5496
Poslechem z webových stránek.3516
Četbou textů na webových stránkách.5519
Poslechem i četbou.3304


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Šest let od volby papeže Františka: Duchovní akcenty pontifikátu

Kardinál Pell odsouzen na šest let za pohlavní zneužití

Cantalamessa: Pokrytec je modloslužebník, staví publikum před Boha


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.7.2017 

Papež ustanovil komisi pro studium Humanae vitae

Vatikán. Za rok uplyne půl století od vydání encykliky Humanae vitae (25. 7. 1968). Papež Pavel VI. ji věnoval „závažnému poslání předávat lidský život“, které se „velmi dotýká života a štěstí lidí.“ „Plnění tohoto poslání – stojí v úvodu encykliky - staví před svědomí manželů obtížné otázky, které církev nemůže nechat bez povšimnutí.“ Encyklika Humanae vitae se vzhledem k blížícímu se výročí stala znovu předmětem zájmu odborníků a byla za tím účelem papežem Františkem ustanovena zvláštní studijní komise. Předsedá jí don Gilfredo Marengo (foto), profesor teologické antropologie na Institutu Jana Pavla II. Vatikánský rozhlas se jej zeptal na důvody toho, proč si tento text papežského magisteria stále uchovává svůj prorocký význam:

Touto encyklikou papež Pavel VI. ve stopách Druhého vatikánského koncilu prohlásil, že zodpovědné rodičovství je objektivní hodnota křesťanských rodin a zároveň ukázal, jak tuto hodnotu adekvátně žít se zřetelem na všechny zkušenostní dimenze lidské lásky. Je důležité zmínit, že v té době mnozí považovali kontrolu plodnosti za takříkajíc »blahosklonný ústupek« činěný manželským párům spíše než za směrodatnou pozitivní hodnotu. V tehdejším životě církve převládala tendence pokládat předávání života za primární účel manželství, což nadlouho zkomplikovalo přijetí teologicky vyvážené koncepce samotného manželství. Nikoli náhodou je encyklika Humanae vitae konstruována právě na nerozlučné jednotě sjednocujícího a plodivého významu manželského styku.“

Je známo, že redakce této encykliky byla dlouhá a komplikovaná. Zaslouží si i dnes, aby byla studována a lépe poznána?

Čas sám zjednal spravedlnost, pokud jde o neužitečné polemiky a předsudky ve vztahu k papeži Pavlu VI., který jimi nemálo trpěl. Je výmluvné, že od té doby, po deset let až do svojí smrti Pavel VI. nevydal žádnou další encykliku. V té době byl rozhodujícím přínos sv. Jana Pavla II., který nejenom hájil jádro učení encykliky Humanae vitae ještě předtím nežli se stal papežem, ale rozhodl se potom věnovat dlouhou řadu katechezí právě tématu lidské lásky (v češtině vyšly pod názvem Teologie těla - pozn.překl.), kde podal v úplnosti veškeré zdůvodnění nauky této encykliky a vyzdvihl také témata, která byla v Humanae vitae pouze naznačena či poněkud odsunuta stranou.
Samotná encyklika si zajisté zasluhuje, aby byla znovu a hlouběji studována, a to alespoň ve dvou směrech. Na jedné straně je nezbytné ji rozvinout a zasadit do kontextu všeho důležitého a plodného, co církev v těchto padesáti letech řekla o manžesltví a rodině. Myslím, že církev se během této doby věnovala těmto tématům tak intenzivně jako nikdy předtím. Z hlediska historicko-teologického bádání pak bude velmi užitečné zkoumáním archívu Svatého stolce zrekonstruovat průběh vzniku této encykliky, jejíž redakce trvala v různých fázích od června roku 1966 až do 25. července 1968.
Právě v souvislosti s tímto blížícím se výročím mi bylo umožněno zahájit bádání v tomto archivu spolu s renomovanými odborníky: proseforem Sequerim, Maffeisem a Chenauxem. Počáteční dojem je, že bude možné se oprostit od mnoha jednostranných výkladů tohoto textu. A především bude snadnější pochopit záměry a starosti, jimiž se řídil Pavel VI. a které jej přivedly s mnoha těžkostmi k pozitivnímu řešení této otázky. Stojí za zmínku, že ne vždycky byla zdůrazněna tak, jak by si to zasloužila, celá ta komplikovaná otázka papežské komise, která pracovala od roku 1963 do roku 1966 a která nakonec neposkytla výsledky umožňující vypracovat tuto encykliku, takže Pavel VI. musel začít takřka od nuly a sám, spolu s přitěžující okolností tehdejšího veřejného mínění, které bylo polarizováno na příznivce a odpůrce antikoncepční pilulky také mezi samotnými teology té doby.

Co spojuje encykliku Humanae vitae s apoštolskou exhortací Amoris laetita?

Spojuje je to, co počínaje konstitucí Gaudium et spes vede církev k tomu, že klade na první místo péči o manželství a rodinu a považuje tyto skutečnosti za zásadní, takže je křesťanská obec povolána setkávat se v nich s lidmi svojí doby, mít starost o vše lidské a nabízet lidem novost křesťanské zvěsti. V tomto smyslu existuje jedinečná kontinuita mezi Pavlem VI. a Františkem vedoucí přes svatého Jana Pavla II. a Benedikta XVI.

Říká don Gilfredo Marengo, předseda zvláštní papežské komise pro studium encykliky Humanae vitae v souvislosti s blížícím se padesátiletým výročím jejího vydání.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.7.18 50 let encykliky Humanae vitae
11.7.18 Zveřejněny archivní dokumenty redakce encykliky Humanae vitae
20.10.17 Analyzovat encykliku Humanae vitae metodou Amoris letitia
22.9.16 Katoličtí vědci o aktuálnosti encykliky Humanae vitae
6.4.16 Kardinál Parolin inauguroval novou laboratoř institutu zkoumajícího plodnostHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec: Nezapomínat, že Boží slitování je obrovské

Petrův nástupce: Stát má hájit přirozené právo

Papež ke kamiliánům: Charismata jsou vždy k užitku druhých

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Papež: Modlitba proměňuje člověka zevnitř

Bůžek peněz společnost oklámává a obírá o lidskost

Prezident Jižního Súdánu navštívil papeže

Kardinál Zenari: Sýrie vstoupila do devátého roku války

„Podzemní“ i „oficiální“ čínští katolíci společně u jednoho oltáře

Papež s římskou kurií zakončili duchovní obnovu

Cantalamessa: Pokrytec je modloslužebník, staví publikum před Boha

Papež se modlí za oběti brazilského masakru

 Nově na webu
Svatý otec: Kristovo Proměnění ukazuje křesťanskou perspektivu utrpení

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Láska, radost, střídmost – trojice ctností ke každodenní svatosti

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství