Itálie/Egypt.
Papežská nadace
Kirche in Not zahájila sbírku na obnovu katedrály sv. Jiří v egyptském Luxoru, kterou v dubnu loňského roku zničil rozsáhlý požár (foto). Jestliže se toto místo navrátí křesťanům do užívání, povzbudí to také místní společenství, vystavené opakovaným útokům ze strany islamistických extrémistů, soudí
Alessandro Monteduro, ředitel italské pobočky papežské nadace.
“Začali jsme s touto novou novou sbírkou, která má především podpořit chudé a trpící křesťanské společenství, tedy koptskou katolickou církev v Egyptě. Katedrálu sv. Jiřího zničil požár, jehož příčiny dosud nebyly vysvětleny, ale město trpí také hospodářsky v důsledku islamistického extrémismu a terorismu. Zejména křesťanské rodiny tu žijí z turistiky a každý atentát – jako ten nedávný v Hurgádě – na ně nevyhnutelně dopadá. V této ekonomické tísni bychom tedy chtěli pomoci k posílení jejich víry. Náklady na opravu kostela se pohybují ve výši 130-135 tisíc euro.“
Atentáty v Egyptě mají zničit místní hospodářství, destabilizovat zemi, vyvolat pocit nebezpečí a narušit klid, potvrzuje koptsko-katolický biskup,mons. Antonios Aziz Mina.
“Je patrné, že jsou namířeny proti turistům, policistům nebo křesťanům, což jsou všechno kategorie, u kterých atentát vyvolá velký ohlas. Naše země žije z turismu, který tvoří třetinu naší ekonomiky, a pokud na něj zaútočíte, srazíte Egypt na kolena. Hospodářství je na tom špatně a vláda musela přistoupit k drastickým opatřením – ceny se zvýšily, ne-li přímo ztrojnásobily. Centrální banka předtím chránila egyptskou libru, ale teď už to nedělá, což vede k velké inflaci. Jedno euro se dříve měnilo za osm liber, dnes už je to zhruba dvacet.“
Po atentátech proti koptským komunitám v Káhiře, Alexandrii, Tantě a Minye se koptská církev rozhodla zrušit veškeré letní aktivity pro mládež, konstatuje dále s politováním emeritní biskup eparchie Gíza:
“Normálně mládež v létě nechodí do školy nebo na univerzitu a církev toho využívá k nabídce vzdělávacích i rekreačních aktivit. Když se ale něco takového organizuje, mladí lidé využívají všechny dostupné komunikační prostředky – od telefonátů přes Facebook, kde informují o časech odjezdu, jménech účastníků a podobně. Tím nechtěně poskytují informace komukoli, kdo by na ně chtěl zaútočit. Naše církev tak přichází o další příležitost, jak formovat mladé lidi podle evangelia, křesťansky je vzdělávat, aby pak z Egypta přinášeli poselství míru do celého světa.“
Uvedl pro Vatikánský rozhlas koptský biskup Antonios Aziz Mina.
(jag)