Zajímavou podrobnost z papežova mediálního zákulisí vyjevil italský publicista Vittorio Messori v souvislosti s nedávnou smrtí Joachina Navarro Vallse, bývalého tiskového mluvčího Svatého stolce za pontifikátu Jana Pavla II. a krátce i Benedikta XVI. S tímto španělským řeholníkem, členem
Opus Dei, jej pojil svazek přátelství, o kterém vyprávěl v nedávném rozhovoru, který vyšel tiskem na italském portálu
La Nuova Bussola Quotidiana (7.července). Podrobnost se týká zrodu známého bestselleru
Překročit práh naděje, knižního interview s Janem Pavlem II., kterému právě z iniciativy Navarro Vallse kladl otázky Vittorio Messori.
Italský publicista vylíčil, jak došlo k jeho seznámení s tehdejším vatikánským tiskovým mluvčím. Ten jej roku 1994 kontaktoval a přizval k účasti na projektu prvního televizního interview s papežem. Messori byl pozván na pracovní oběd k papeži Wojtylovi spolu s generálním ředitelem italské veřejnoprávní televize RAI, známým italským režisérem Pupi Avatim a vatikánským tiskovým mluvčím Vallsem. „Všichni byli tímto projektem nadšeni,“ vypráví Messori. „ Já jsem je však všechny zklamal, včetně papeže. Řekl jsem jim, že jsem novinář a nemám zkušenost s televizí. Měl jsem však ještě zásadnější námitku. Vadil mi totiž samotný projekt. Obrátil jsem se tehdy ke Svatému otci slovy: »Svatosti, jako novinář bych vám chtěl říci jedno. Víte, že pro nás katolíky jste nejvyšší učitel a vedete nás ve víře. Myslím, že byste měl mít na zřeteli, že vstup do světa médií je vstupem do království onoho „Já se domnívám“, tedy do říše mínění. Já mám za to, že vaše poslání učitele víry, který je v případě potřeby neomylný, by takovýmto krokem bylo značně poškozeno. Vy nemůžete mít mínění, musíte mít jistotu«.“
Vittorio Messori pak líčí odmítavou reakci Jana Pavla II.: „Rozhořčil se a praštil rukou do stolu. Navarro zrudnul. Byl to totiž jeho nápad. Vzal jsem si však tehdy čas na rozmyšlenou a vypracoval asi dvacet otázek, které jsem poslal faxem. Výsledkem bylo, že onoho rána, kdy se mělo v Castel Gandolfo točit interview, pracovna byla již upravena na televizní studio a Pupi Avati byl připraven, zazvonil telefon a Navarro Valls nám sdělil, že se papež rozhodl natáčení odvolat. Já jsem se radoval. Navarro Valls, Avati a ředitel televize byli strašně naštvaní a kladli mi to za vinu, kterou si rád přiznávám. Tak se všechno skončilo, a já jsem se s radostí vrátil domů,“ líčí Vittorio Messori zápletku kolem plánovaného televizního interview, jehož neuskutečnění tehdejší média vysvětlovala přílišnou papežovou zaneprázdněností. První televizní interview s papežem realizovala o dvanáct let později německá televize s Benediktem XVI.
Messori pak ve vyprávění pokračuje: „Někdy na jaře roku 1995 mi telefonoval Navarro Valls: »Přijeď zítra pro mne na letiště do Verony.« Vykonal jsem. Zašli jsem do pizzerie u jezera Desenzano, objednali si a během čekání Valls otevřel svůj kufřík a vytáhl desky se štosem popsaných papírů. »Toto je historický rukopis« - řekl mi. Na deskách stálo Překročit práh naděje. Užasnul jsem. Byly to ony otázky, které jsem vypracoval a zaslal papeži. Navarro Valls o tom však nevěděl. Jan Pavel II. si je po odstoupení od projektu televizního interview ponechal. Později jsem se dozvěděl, že jej zaujaly také svojí provokativností. Papež je zodpověděl písemně a požádal Navarro Vallse, aby mi odpovědi předal, ať s nimi naložím podle svého uvážení. Po redakčním zpracování se přistoupilo k jejich vydání. Valls rozhodl, že vyjdou v 53 jazycích současně.“
„Onoho dne – pokračuje Messori – jsme se stali přáteli. O Vánocích roku 1995 překonal náklad knihy 20 milionů a Valls zářil štěstím. Kdybychom tenkrát natočili televizní rozhovor – sdělil mi později – dosáhli bychom krátkodobě vysoké sledovanosti, ale potom by všechno pominulo. Takto je však kniha na pultech dodnes, i po 22 letech,“ říká italský publicista Vittorio Messori o pozadí vzniku knižního interview s Janem Pavlem II. Překročit práh naděje.
Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"