Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.7.2017 

Janovský kardinál titulován „Spravedlivým mezi národy“

Itálie. Kardinál Pietro Boetto, arcibiskup Janova v letech 1938-1946, obdržel od jeruzalémského památníku Jad Vašem titul „Spravedlivý mezi národy“. V diecézním týdeníku Il Cittadino („Občan“) o tom informovalo janovské arcibiskupství, které zveřejnilo korespondenci vedenou s izraelskou institucí, jejíž rozhodnutí poukazuje na „ušlechtilost a statečnost“ kardinála Boetta (foto). Památník obětí šoa zároveň uznává pomoc veškeré janovské církve pronásledovaným Židům a jmenovitě pak uvádí ještě další místní kněze – monsignory Francesca Repetta, Carla Salviho a Emanueleho Levrera. Prvně jmenovaný knihovník a kardinálův sekretář, mons. Repetto, náleží ke „Spravedlivým mezi národy“ již od roku 1976, protože vedl rozsáhlou pomocnou síť zvanou Delasem, která ekonomicky podpořila řadu židovských emigrantů.

Kardinál Boetto nastoupil na janovský stolec v květnu roku 1938, kdy do přístavu začali přijíždět četní Židé v naději, že vyplují na americký kontinent nebo do Palestiny. Janovský arcibiskup mnohým z nich uhradil cestu a v biskupském paláci poskytl pohostinství nejenom janovským a evropským Židům, nýbrž také politicky pronásledovaným. Zároveň vydal nařízení k otevření janovského semináře pro stejné účely. Za jeho neúnavnou snahu o prospěch Janova okupovaného nacisty mu městská správa přiznala titul Defensor Civitatis.

Posmrtné ocenění janovského kardinála však není jediným dokladem židovsko-křesťanského mezináboženského dialogu. Jak na konci června (29.6.2017) oznámila palermská arcidiecéze, její arcibiskup Corrado Lorefice obdržel medaili Raoula Wallenberga, každoročně udělovanou stejnojmennou nadací. Byl oceněn jako „vzor smíření a vzájemného respektu mezi lidmi různých vyznání“ vzhledem ke vstřícnému gestu vůči palermské židovské obci. V lednu tohoto roku totiž arcibiskup Lorefice předal předsedkyni Sicilského institutu judaistických studií budovu oratoře Sobotní památky Panny Marie, která je součástí rozsáhlého komplexu kostela sv. Mikuláše Tolentinského, vystavěného koncem 15. století na místě někdejší palermské synagogy (1493). Nemovitost vyňatá z majetku palermské arcidiecéze bude nyní sloužit bohoslužebným a studijním účelům tamní židovské obce.

Wallenbergova nadace, založená Baruchem Tenembaumem a pojmenovaná po švédském diplomatovi, který za druhé světové války zachránil v Maďarsku velký počet Židů, sídlí v New Yorku a má kanceláře v některých hlavních městech. K jejím členům patří více než 300 úřadujících či bývalých hlav států a vlád (za ČR Stanislav Gross), nositelů Nobelovy ceny a osobností různých vyznání a národností, včetně současného papeže. Arcibiskup Jorge Mario Bergoglio se stal čestným členem nadace v době svého arcibiskupského působení v Buenos Aires. Cílem nadace je uchovávat a šířit odkaz Raoula Wallenberga a dalších mužů a žen, kteří poskytli útočiště lidem, pronásledovaným za nacismu, arménské genocidy a dalších tragických období lidských dějin. V posledních letech se nadace zaměřuje na vyznačení tzv. „Domů života“, tedy útočišť, do kterých se uchylovaly oběti pronásledování. Za méně než tři roky tento titul získalo 500 budov v Itálii, Francii, Belgii, Polsku, Maďarsku, Nizozemsku, Dánsku a Řecku, včetně mnoha klášterů, řeholních domů, katolických škol a seminářů.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.1.19 Italská řeholnice se přiřadila ke „Spravedlivým mezi národy“
26.5.14 Adame, kde jsi?
11.5.09 Jejich jména jsou v paměti VšemohoucíhoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti