Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

22.6.2017 

Vlastnosti pravého pastýře: Vnitřní oheň, schopnost rozlišovat a pojmenovávat zlo

Vatikán. Pastýř musí být nadšený, umět rozlišovat a také pojmenovat zlo – konstatoval papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Zamýšlel se přitom nad postavou apoštola Pavla a zmínil také italského kněze Lorenza Milaniho, faráře v obce Barbiana, kterou papež navštívil toto úterý (20.6.).

Petrův nástupce si vzal podnět z dnešního liturgického čtení (2 Kor 11,1-11), ve kterém Apoštol národů nepřímo podává charakteristiky pravého pastýře. První z nich je „vášnivé zaujetí“, jež vysvítá ze slov, kterými sv. Pavel vyjadřuje svůj vztah ke Korintské obci: »Mám vás tak žárlivě rád jako Bůh«. Toto nadšení – poznamenal papež – se stává skoro bláznovstvím, šílenstvím. Tento rys se nazývá apoštolská horlivost. Nelze být opravdovým pastýřem bez tohoto vnitřního ohně,“ dodal František. Druhá charakteristika pravého pastýře je umění rozlišovat,“ pokračoval.

Pastýř ví, že v životě existují svody. Otec lži je svůdce. Pastýř nikoli. Pastýř miluje, zatímco had, otec lži závidí a svádí. Je to svůdce, který se snaží odvádět od věrnosti, v níž Pavel svojí žárlivou láskou vedl lid k Ženichovi. V dějinách spásy, v Písmu je idolatrie čili vzdálení se od Boha a nevěrnost ve vztahu k Pánu nezřídka přirovnávána k manželská nevěře.

„První charakteristikou pastýře – pokračoval papež – je tedy vášnivé zaujetí, horlivost. Druhou je umění rozlišovat. Rozpoznávat, kde je ohrožení, kde je milost, kde je pravá cesta. To znamená neustále provázet své ovce. Ve chvílích krásných i ošklivých a také uprostřed svodů trpělivě vede ovce do ovčince. A třetí charakteristika – pokračoval papež – je schopnost pojmenovat zlo.

Apoštol nemůže být naivní. Říkat si »Všechno je krásné, jděme dál. Oslavujme všichni, všechno se může...« Je zde totiž třeba bránit věrnost jedinému Ženichovi, Ježíši Kristu. A On umí soudit, konkrétně říci »toto ne«. Jako to říkají rodiče dítěti, když začne lézt po zemi k elektrické zásuvce, aby tam strčilo prsty: »Ne, to ne! To je nebezpečné!« Často se mi vybaví v paměti onen výraz tuca nen (nesahat), kterým se na mne rodiče a prarodiče obraceli ve chvíli nějakého ohrožení.

„Dobrý pastýř umí demaskovat, nazvat věci jménen – řekl dále papež a vrátil se ke své úterní cestě do obcí Bozzolo a Barbiana, aby připomněl tamější „dobré pastýře“. Zmínil přitom motto, které používal don Lorenzo Milani při výuce ve chlapecké škole, kterou založil.

I care. Co to znamená? Vysvětlili mi, že tím chtěl říci »starám se«. Učil, že je zapotřebí brát věc vážně, což bylo v rozporu s tehdejším módním sloganem »o to se nestarám«, který se tady neodvažuji opakovat doslova, jako to činil on [don Milani]. A takto vedl svoje žáky vpřed. Opatruj, pečuj o svůj život, a »toto ne«.

„Tedy umět pojmenovat to, co je proti životu. Často ztrácíme tuto schopnost odsudku – pozastavil se papež – a chceme vést ovečky s jakousi dobráckou naivitou, která není pouze naivní, ale škodí. Je to kompromisnictví, které se povolností snaží přitáhnou obdiv nebo oblibu věřících.“
„Apoštol Pavel – pokračoval papež - apoštolská horlivost Pavla – to je první charakteristika. Muž, který umí rozlišovat, protože zná svody a ví, že ďábel svádí – to je druhá charakteristika. A muž, který je schopen odsoudit to, co škodí ovcím – to je třetí charakteristika.“ Svoje kázání pak Svatý otec zakončil jako obvykle prosbou, a to „za všechny pastýře církve, aby se na přímluvu svatého Pavla vyznačovali ve službách Pánu těmito třemi charakteristikami.“

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti