Vatikán/Panama.
Petrův nástupce zaslal list Latinskoamerickému parlamentu, mezivládní jednokomorové regionální sněmovně, tvořené delegáty všech demokratických latinskoamerických zemí a sídlící v Panamě, u příležitosti jejího 33. plenárního zasedání, které se v těchto dnech věnuje migraci na Latinskoamerickém kontinentu. Ve svém listu adresovanému předsedkyni této instituce Blance Alcalá vyjadřuje papež František uspokojení nad zvoleným tématem plenárního zasedání, které má za cíl „zasadit se o důstojný život těch, kteří ve svojí vlasti nenalezli přijatelný stav bezpečí a přežití a byli nuceni migrovat.“ Svoji úvahu papež rozvrhnul do tří částí, které nadepsal slovy: realita, dialog a nasazení.
Důležité je vědět, „proč v Latinské Americe k migraci dochází a čím se vyznačuje. K tomu je třeba nejenom analyzovat situaci u »psacího stolu«, nýbrž v kontaktu s lidmi konkrétních tváří. Za každým migrantem je lidská bytost s vlastní historií, kulturou a ideály. Sterilní analýzy vedou k neplodným opatřením, zatímco vztah s lidmi z masa a kostí nám pomáhá vnímat hluboké jizvy způsobené smysluplností či nesmyslností jejich migrace.“
„K této práci je nutný dialog. Všichni se navzájem potřebujeme. Musíme přejít od kultury odmítání ke kultuře setkávání a přijímání. Spolupráce je nutná k vypracování účinných a spravedlivých strategií pro přijímání uprchlíků, zvláště těch, kteří prchají před dramatickými a nelidskými situacemi.“
„Tato práce je enormní a má zapotřebí muže a ženy dobré vůle, kteří dokáží svým konkrétním nasazením dát odpověď na »křik«, který zní v srdci migrujícího člověka. Nesmíme si před tímto křikem zacpávat uši. Vybízím státy, aby se chopily svých zodpovědností vůči těm, kteří žijí na jejich území, a znovu vybízím katolickou církev k odpovědi na rány tolika našich bratří a sester.“
(mig)