Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.5.2017 

Polský jezuita z Káhiry: reakce muslimských předáků jsou nedostatečné

Egypt. Přestože od vraždy egyptských křesťanů minulo už několik dní, náboženští představitelé islámu se zdržují rozhodného odsouzení tohoto zločinu. Spíš by se dalo mluvit o jistém přitakávání těmto činům – říká pro Vatikánský rozhlas polský jezuita P. Wiesław Gontarz.

Mučednická smrt 29 Koptů otřásla světem. V prvních zprávách byla řeč o ostřelování autobusu s křesťanskými poutníky. Výpovědi svědků zločinu, kterým se podařilo přežít, ukázaly mnohem dramatičtější obraz. Poutníci byli vyvedeni z autobusu a postupně požádáni o vyznání víry v Mohameda. Kdo odmítl, byl zastřelen. Tento osud potkal také malé děti.

„Žijeme v zemi mučedníků a ukazuje se, že církev je připravena na tento typ mučednictví“ – podotkl polský jezuita, který už 30 let pracuje v Káhiře. Nejotřesnější v této tragédii je smrt dětí. Právě jejich poprava šokuje křesťany a všechny lidi, kteří mají svědomí. Příznačné je, že egyptská média tento aspekt zločinu zamlčují, říká P. Gontarz.

„Nevím, zda se to rozšířilo do světového zpravodajství, ale v Egyptě se velmi málo mluvilo o tom, že ve skupině byly také děti. Při útoku byly zabity dokonce dvouleté děti. Ti, kdo o tom vědí, k nimž došly tyto zprávy, jsou šokováni: jak je možné, že v Božím jménu, ve jménu náboženství jsou zabíjeny nevinné děti... Měl jsem možnost setkat se s muslimy v poslední době. Slyšel jsem od nich: proč nereagujete, proč se nechcete mstít? Jsou překvapeni, že ani v takových případech v evangeliu neexistuje něco jako odveta. Udivuje je, že křesťané neodpovídají na zlo zlem. A to je – jak se mi zdá - silou církve, silou křesťanů, kteří jsou připraveni dát život pro Krista.“

Polský jezuita podotýká, že egyptská média se vyhýbají náboženskému aspektu tohoto zločinu. Vnímají ho výlučně v politických kategoriích, jako pomstu protivníků prezidenta Al- Sisiho. Snaží se Egypťanům vemluvit, že křesťané podpořili prezidenta, a proto se tzv. Islámský stát mstí právě na nich. To je oficiální linie médií, dodává polský jezuita z Káhiry. Zdůrazňuje zároveň, že náboženství a jeho způsob interpretace nelze od tohoto zločinu oddělit. Teroristi vraždí ve jménu islámu a jeho boha. Reakce náboženských představitelů na tuto tragédii je nedostatečná. Tvrdí to dokonce i sami muslimové – říká P. Gontarz.

„Zvláštní roli tu sehrává Univerzita Al-Azhar, která se nevyslovuje dostatečně jasně, nevystupuje ostře proti, její slova odsouzení jsou slabá a vyznívají do prázdna. Neprosadí se v médiích. Kdyby existovalo ostré odsouzení, určitě by se dostalo na první strany novin nebo do televize. Zvláštní je také to, že oficiální muslimská prostředí reprezentující islám nevystupují s radikálním odsouzením činů tohoto druhu a že tedy existuje cosi jako – nechci říci akceptování – ale určité připuštění toho, že k těmto útokům dochází ve jménu náboženství. Neslyšíme nic o distancování se, odsouzení těchto lidí, o jejich vyloučení z islámské společenství. Nic takového tu není. A očekávalo by to konce i mnoho muslimů. To nám chybí! Radikálnější, jasné stanovisko, že činy tohoto druhu jsou neslučitelné s islámem. Protože cosi takového tu je,“ říká polský jezuita z Káhiry, P. Wiesław Gontarz.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.1.20 Křesťané v Egyptě oslavili Narození Páně
3.7.19 Egypt: Cesta Svaté rodiny světovým dědictvím UNESCO?
11.1.19 Káhirský imám zabránil atentátu na křesťany
27.12.18 Katolíci migrují z hospodářských, nikoli bezpečnostních důvodů
17.12.18 Egyptská vláda obnovuje kostely, jež byly poničeny atentátyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti