Vatikán.
Svatý otec by rád navštívil Egypt, uvědomuje si však, že je k tomu třeba dobré organizace – referují koptští biskupové, kteří jsou v těchto dnech v Římě na kanonické návštěvě
ad limina. Papež František je přijal v pondělí 6. února (foto). Vyptával se jich především na situaci egyptských křesťanů křesťanů. Biskup
Kyrillos William Samaan v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas poukázal na to, že od nástupu prezidenta Al-Sisiho vnímají významné zlepšení:
„Vidíme dobrou vůli prezidenta, který při různých příležitostech zdůrazňuje, že chce být prezidentem všech Egypťanů, nikoho nevyjímaje. Skutečnost, že po tři léta přicházel popřát křesťanům k vánocům do koptské katedrály, je velmi významná. A co více, katedrálu nazývá Domem Božím a modlí se v ní o Boží požehnání pro všechny Egypťany. Na něco takového by žádný salafita nebo člen Muslimského bratrstva nepřistoupil. Je tedy zřejmé, že má dobrou vůli, usiluje o změnu tónu vůči křesťanům, kteří byli dříve vnímáni jako nepřátelé a nevěřící, kteří mají zmizet, anebo v lepším případě se s nimi jednalo jako s obyvateli druhé kategorie. Prezident s tím chce skoncovat. Problém ovšem spočívá v tom, že je ve své snaze osamocený. Dokonce i v jeho okolí vládne ještě přesvědčení, že křesťané jsou obyvateli druhé kategorie nebo že nemají vůbec právo žít v Egyptě, a tedy by měli emigrovat, aby muslimové mohli svobodně utvářet svoji zemi“– řekl biskup Kyrillos.
Biskup egyptského Asijútu, ve starověku zvaného Lykopolis, poznamenal, že pronásledování křesťanů stále ještě trvá na lokální úrovni. Jeho nejskandálnějším projevem je unášení mladých křesťanek a jejich nucené konverze k islámu skrze vynucené manželství. Četnost těchto zločinů nijak neklesá. Zabývají se tím organizované skupiny muslimů, které vědí, že mohou spoléhat na nečinnost nebo dokonce podporu místní policie. Jsou to velice tragické situace. Často se stává, že teprve po mnoha letech dokáží rodiče navázat kontakt s dcerou, která byla donucena přijmout islám.
(job)