Itálie.
„Úhelným kamenem nového humanismu je přijímání nenarozených dětí,“ ocitoval matku Terezu z Kalkaty čestný předseda italského Hnutí pro život, Carlo Casini. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas připomíná, že právě světice z Kalkaty je patronkou všech těchto hnutí. V této souvislosti ji citoval ve své nedělní promluvě při modlitbě Anděl Páně (5.2.) papež František.
„Pokud přistoupíme na to, aby matky mohly odstraňovat plod svého lůna, co nám zůstane? Potrat je počátkem ohrožení míru ve světě,“ zdůrazňovala opakovaně svatá Matka Tereza a vybízela k angažovanosti za to, aby ženy nebyly nikde na světě nuceny k potratům“ – říká předseda italského Hnutí pro život:
„Je také pravda, že nejubožejšími z ubohých jsou děti ještě nenarozené. Je to naprosto holé lidství, které nevlastní absolutně nic. A pokud je zbaveno dokonce i lásky matky, je opravdu tím nejubožejším z ubohých. Matka Tereza vyslovila šokující větu: „V Kalkatě chodím sbírat umírající vyhozené na smetiště, jsou se mnou v posledních chvílích svého života a zakoušejí minimum lásky. Neexistuje ale žádné právo, které by říkalo, že je dobré vyhazovat starce, nemocné či malomocné na smetiště, aby tam zemřeli. Avšak v případě nenarozených dětí se to děje se svolením zákona a ti, kdo je zabíjejí, jsou za to dokonce placeni.“
Carlo Casini také zdůraznil, že je nutné zamyslet se nad počátkem lidského života. Matka Tereza říkala, že malé, ještě nenarozené dítě bylo stvořeno k čemusi velikému: totiž milovat a být milováno. A to by se mělo stát předmětem hluboké reflexe.
(job)