Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   11. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.1.2017 

Papež František k médiím: Nemelte koukol

Vatikán. Už staří církevní otcové přirovnávali lidskou mysl k žernovu, který se nikdy nezastaví. Správce mlýna však může rozhodnout, zda bude mlýt zrno, anebo koukol, píše papež František v úvodu letošního Poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků (28.5.2017). Svatý stolec je tradičně zveřejnil o dnešní památce sv. Františka Saleského, patrona katolických novinářů a spisovatelů. Petrův nástupce si přeje svými slovy povzbudit všechny, kteří denně „semelou“ množství informací, aby dokázali všem, kdo se sytí plody jejich komunikace, nabídnout vonný a dobrý chléb.

Podle papeže nastal čas prolomit začarovaný kruh úzkosti a strachu, který vznikl upínáním pozornosti na špatné zprávy – od válek a terorismu přes skandály až po lidské krachy všeho druhu. Nelze podporovat dezinformaci, která by opomíjela utrpení, ani upadnou do naivního optimismu, kterého se nedotýká zlo, nicméně je nutné překonat rozladěnost, rezignaci, apatii a strach z pocitu neporazitelného zla. Komunikační systém, kde dobré zprávy nemají žádnou váhu a kde bolest a mystérium zla jsou snadnou senzací, nás může vystavit pokušení umrtvovat svědomí a sklouzávat do zoufalství.

Svatý otec proto vyzývá k otevřené, kreativní a konstruktivní komunikaci, která by poukázala na možná řešení, a vzbuzovala by ve svých adresátech soudný a zodpovědný přístup. Jak se dále píše v poselství, skutečnost sama o sobě nemá jednoznačný význam, a proto vždy záleží na úhlu pohledu, na brýlích, skrze které na ni pohlížíme. Křesťan by si měl nasadit brýle evangelia, tedy „dobré zprávy“ v pravém slova smyslu. „Evangelium o Ježíši Kristu, Synu Božím“ (Mk 1,1), jak svatý Marek uvozuje své vyprávění, však není zprávou o Ježíši, nýbrž Ježíš sám je touto zprávou. Papež zdůrazňuje, že dobrá zvěst není dobrá kvůli absenci utrpení, nýbrž vzhledem k tomu, že utrpení včleňuje do širšího rámce. V Kristu se nám totiž Bůh zjevil jako Otec, který nemůže zapomenout na své děti: „Neboj se, vždyť jsem s tebou“ (Iz 43,5), připomíná papež výrok z proroka Izaiáše, který se zároveň stal titulem poselství. Ono „jsem s tebou“ na sebe v Božím Synu bere veškerou naši slabost a smrt, aby z temnot a smrti učinilo místo setkání se Světlem a Životem. V tomto světle se každé nové drama lidských dějin stává možným scénářem dobré zprávy, protože láska si vždy razí cestu blízkosti, vzbuzuje v lidských srdcích pohnutí a v rukou odhodlání budovat.

Ježíš odevzdal zástupům správné brýle tím, že je učil v podobenstvích, čteme dále. Boží království je v nich často přirovnáváno k zrnu, které vydává svou životní sílu, když umírá v zemi (Mk 4,1-34). Podobenství jsou také privilegovanou cestou, jak vyjádřit nesmírnou důstojnost velikonočního tajemství, protože se zde v konkrétních obrazech vypráví o paradoxní kráse nového života v Kristu, kde nepřátelství a kříž nemaří Boží spásu, nýbrž ji uskutečňují. Důvěra v zrno Božího království a logiku Paschy má utvářet rovněž náš styl komunikace, uzavírá papež František letošní poselství ke květnovému Světovému dni sdělovacích prostředků. Kdo se totiž dává vést Duchem svatým, nabyde schopnosti rozlišovat v každé události to, co se děje mezi Bohem a lidstvem.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.21 Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví
24.1.20 Život se stává příběhem – poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků
24.1.19 K sebeurčení není zapotřebí protivníka, píše papež ke Dni sdělovacích prostředků
29.9.18 Prefekt Úřadu pro komunikaci: Je třeba čelit narcistické úchylce
29.9.17 Prefekt Sekretariátu pro komunikaci: Fake news jsou staré jako lidstvo samoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti