Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.12.2016 

Vychází nulté číslo argentinského L’Osservatore Romano

Vatikán/Buenos Aires. „S radostí zdravím novou argentinskou edici týdeníku L’Osservatore Romano“, čteme v rukopisném poselství, kterým Svatý otec František doprovází dnešní nulté číslo listu Svatého stolce ve své vlasti. Jeho redakci povede argentinský protestantský biblista a papežův přítel Marcelo Figueroa. „Prostřednictvím listu Svatého stolce“, píše dále papež František, „se bude možné přímo seznámit s papežovou službou“. Petrův nástupce žehná všem, kdo ve službě Božímu království pracují na tomto novém projektu, a žádá čtenáře, aby se za něj nezapomínali modlit.

Argentinské vydání týdeníku L’Osservatore Romano má 16 stran, přičemž 9 jich přejímá ze španělské edice listu. Ta, jak připomíná ředitel vatikánského deníku, Giovanni Maria Vian, je v Itálii publikována od roku 1969 a později, od konce devadesátých let, přejímána hispanofonními zeměmi (v Peru od 1997, Mexiko 1998, Argentina 2005 a Španělsko 2009). Španělskou redakci listu Svatého stolce nejprve vedli dva kněží – Španěl Cipriano Calderón a Mexičan Arturo Gutiérrez, po kterých následovaly dvě laické novinářky – nejprve Španělka Marta Lago a od loňského roku Argentinka Silvina Pérez. V argentinské redakci tak podpoří svého krajana, který bude prvním nekatolíkem v obdobné vedoucí pozici, ačkoli příspěvky novinářů jiných křesťanských vyznání, ale také jiných náboženství nejsou již několik let ve vatikánském listě žádnou výjimkou. Publikační prostor jim otevřel papež Benedikt XVI. a jeho nástupce František tuto tendenci nejenom potvrdil, nýbrž povoláním evangelického biblisty na místo šéfredaktora ještě více rozšířil.

„Když někdo něco spravuje, požaduje se ovšem od něho, aby na něj bylo spolehnutí“ (1 Kor4,2). Těmito slovy začíná Marcelo Figueroa úvodník nultého čísla nového týdeníku, jehož úlohou, jak říká, je informovat o všeobecném poslání Svatého otce, což z něj činí jedinečný žurnalistický dokument. Šéfredaktor argentinské edice zdůrazňuje, že se zmíněná věrnost správce má projevovat rozličným způsobem – věrným přetlumočením oficiálních promluv Svatého otce, které se tak stávají opěrným textem, hlubokým ponorem do jeho duchovního myšlení, aby bylo možné je správně šířit, odrazem pravé, tedy světové dimenze jeho úřadu, aby jeho apoštolát mohl být situován do správného kontextu, a konečně – byť existují ještě další odstíny správcovy věrnosti – také tím, že ovcím z vlastního ovčince umožní, aby rozpoznaly nezaměnitelný pastýřův hlas. Figueroa dále podotýká, že list Svatého stolce poprvé za 155 let existence zahrne rovněž lokální témata mimovatikánské edice. Význačné místo mezi nimi zaujmou názory papežových krajanů, kteří se budou snažit nahlédnout jeho myšlení a celosvětové poslání optikou argentinských kořenů.

Marcelo Figueroa vzhledem ke svému vyznání v úvodníku dále vyjadřuje vděk za papežovu otevřenost a velkorysost. Jak uvádí, názorový prostor argentinského vydání L´Osservatore Romano bude přístupný všem – od nejdůležitějších představitelů katolické církve v jihoamerické zemi přes zástupce ostatních náboženských vyznání až po všechny lidi dobré vůle. To se ostatně projevuje již v uspořádání nultého čísla, které přináší články arcibiskupa Victora Manuele Fernandeze, rektora Papežské katolické univerzity v Buenos Aires, teologa Carlose Galliho, který na téže univerzitě vede katedru systematické teologie, či papežova dlouholetého přítele, rabína Abrahama Skorky.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.3.20 Svatý stolec zastavil tisk deníku L´Osservatore Romano
19.12.18 Braňme informaci před povrchními emocemi
18.7.16 Argentina bude mít vlastní vydání vatikánského listu L´Osservatore Romano
3.5.16 Výstavný ženský magazín deníku Osservatore Romano
7.1.16 Osservatore Romano kritizuje karikaturu výročního čísla Charlie HebdoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti