Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.10.2016 

Petrův nástupce a anglikánský primas na ekumenických nešporách

Řím. Papež František a anglikánský primas Justin Welby slavili ekumenické nešpory v římském kostele sv. Řehoře na Celiu. Canterburský arcibiskup zmíněný kostel pravidelně navštěvuje, protože právě odtud vyslal papež Řehoř Veliký první misionáře k anglosaským národům. Letos přijel na dvoudenní návštěvu Říma s cílem upevnit spolupráci s katolíky. Znamením této vůle bylo ekumenické slavení dnešních nešpor, kterých se účastnilo 20 anglikánských a 20 katolických biskupů z celého světa, kteří byli symbolicky po dvou vysláni na misie.

Papež František ve své promluvě vyšel ze 34. kapitoly proroka Ezechiela, která při nešporách zazněla a kde je Bůh představen jako pastýř, který shromažďuje rozptýlené ovce:

„Zdá se, že se k nám Pán dnes večer obrací skrze proroka s dvojím poselstvím. Na prvním místě je to poselství jednoty. Bůh, jako pastýř, chce jednotu svého lidu a především si přeje, aby se pro něj nasazovali jeho pastýři. Za druhé se tu mluví o příčině rozdělení stáda: v mračných a mlhavých dnech jsme ztratili ze ztřetele bratra, který byl vedle nás, nedokážeme se navzájem respektovat a radovat navzájem z darů a milosti, kterou jsme obdrželi. Stalo se tak, protože se kolem nás rozhostily mlhy nedorozumnění a podezření a stáhla se nad námi mračna roztržek a kontroverzí, vytvořená často z historických a kulturních důvodů a nejen z teologických.“

Papež poukázal na společné pastýřské poslání, přičemž si vzal podnět z pastýřské berly, kterou používal sv. Řehoř Veliký a která je uchovávána v klášteře na Celiu. Tuto relikvii si v lednu t.r. vypůjčil anglikánský primas z Říma do Canterbury na zasedání představitelů všech anglikánských komunit celého světa. Petrův nástupce řekl:

V zakřivení této pastýřské berly je znázorněn Vzkříšený Beránek. To nám připomíná Pánovu vůli shromažďovat stádce a vydávat se hledat ztracenou ovci, a zdá se, že také poukazuje na ústřední obsah zvěsti: Boží lásku v ukřižovaném a vzkříšeném Ježíši, obětovaném a živém Beránkovi. Láska pronikla temnotu zapečetěného hrobu a jeho brány dokořán otevřela světlu života věčného. Beránkova láska vítězícího nad hříchem a smrtí je vpravdě novým poselstvím, jež je třeba společně přinášet dnešním ztraceným a těm, kdo se ještě neradovali z poznání soucitné tváře a milosrdného objetí Dobrého Pastýře. Naše služba spočívá v osvěcování temnot tímto laskavým světlem, neozbrojené síly lásky, která přemáhá hřích a překonává smrt. Radujeme se z toho, že poznáváme a slavíme společně jádro víry. Na ně se soustřeďme a nenechávejme se odvádět od původní svěžesti evangelia těmi, kdo nás podněcují následovat ducha tohoto světa. Tamodtud pramení naše společná odpovědnost a jediné poslání sloužit Pánu i lidstvu.

Druhý rys společného pastýřského poslání vyjádřil papež následovně:

Pastýřským posláním je pomáhat svěřenému stádci, aby vycházelo ven a hlásalo radost evangelia, nikoli aby se uzavíralo do vyhrazených kroužků, církevních „mikroklimat“, která by nás znovu zavedla do mlhavých a mračných časů. Společně prosme Boha o milost napodobovat ducha a příklad velkých misionářů, jejichž prostřednictvím Duch svatý oživil církev, která se vzmáhá, když vychází ze sebe, aby na cestách světa žila a hlásala evangelium.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE

Také canterburský arcibiskup Justin Welby ve své promluvě navázal na čtení z proroka Ezechiela, kde Bůh slibuje, že se sám ujme svého lidu, jenž žije v Babylonském područí vinou pastýřům, kteří nepečovali o své ovce, nýbrž „pásli sami sebe“.

„Nesmíme být špatnými pastýři, neboť ti jsou odmítáni. Když mezi sebou zápolíme a nedostáváme svému závazku předávat milosrdenství a odpuštění, pak jsme nejen neposlušni výslovné modlitbě a přikázání našeho Pána, ale stávají se z nás pastýři, kteří požírají ovce jako vlci. Církev se pak stává arénou gladiátorských zápasů, v níž poražení nenacházejí žádné slitování. (...) Úžasná moc Roku milosrdenství spočívá v jeho odvolání k Božímu milosrdnému srdci, v němž všichni musíme být milosrdní jedni k druhým.“

Stejně tak nesmíme být ani špatnými ovceni – pokračoval anglikánský primas Justin Welby – které se uzavírají do sebe a odvracejí se od svého Spasitele, který jako první šel k ubohým, k migrantům, otrokům a uprchlíkům.

„Když se tedy radujeme z toho, že náš Dobrý Pastýř je tím, kdo zachraňuje, uvědomujeme si také, že jsme povoláni být jeho nohama, rukama i ústy. Ústy, jež volají, rukama, jež pozvedají, nohama, jež překonávají všechny překážky, aby vyhledaly ztracenou ovečku a přivedli ji domů.
Modlím se vždy za to, abychom jako Boží rodina byli těmi, kdo hledí na svět, který je jako ovce bez pastýře, kde slabí, nenarození, oběti obchodování s lidmi či umírající jsou považováni za nenáležitost. My však nesmíme pouze hledět, ale odpovídáme Dobrému pastýři slovy: „Zde jsme, nás pošli.

– řekl canterburský arcibiskup Justin Welby při ekumenických nešporách v kostele sv. Řehoře na Celiu, kde na začátku ekumenické bohoslužby spolu s římským biskupem Františkem podepsal společné prohlášení.

Anglikánský primas spolu s dalšími 17 anglikánskými biskupy z celého světa (tedy zhruba polovina z 38 anglikánských provincií) zítra dopoledne přijme papež František.

Na programu dvoudenního římského pobytu je také sympózium o anglikánsko-katolickém dialogu na Papežské gregoriánské univerzitě. Akce má připomenout 50. výročí historického setkání bl. Pavla VI. s tehdejším anglikánským primasem Michaelem Ramseyem a ustanovení Anglikánského centra v Římě. Obě události z roku 1966 o čtyři roky později položily základ k vytvoření Mezinárodní anglikánsko – římskokatolické komise (ARCIC) a posléze v roce 2000 Mezinárodní anglikánsko-římskokatolické komise pro jednotu a poslání (IARCCUM), s cílem rozvíjet v konkrétních gestech duchovní společenství, k němuž obě církve dospěly.

O nejvýznamnějších společných krocích, učiněných během půlstoletí vzájemných vztahů hovoří novozélandský arcibiskup David Moxon, současný ředitel římského anglikánského centra:

„Můžeme mluvit o třech důležitých prvcích. V první řadě jsou tu dokumenty o učení církve. Shodujeme se v 85% základních prvků doktríny. Uzavřeli jsme dohody v otázce křtu a eucharistie, dohody o manželství, o tom jak užívat Bibli v rozlišování morálních otázek, o misiologii. Za druhé je třeba říct, že se nyní těšíme praktické spolupráci mezi katolickými a anglikánskými biskupy na světě, prostřednictvím Anglikánsko-římskokatolické komise pro jednotu a poslání, která má povzbuzovat místní komunity – včetně biskupů - aby společně směřovali ke spravedlnosti a pokoji, k Božímu království. Za třetí si nyní připomínáme výročí Anglikánského centra v Římě, které je jakýmsi „velvyslanectvím u papeže“ a umožňuje nám být na místě a přátelsky spolupracovat s Vatikánem.“
Říká arcibiskup David Moxon, ředitel Anglikánského centra v Římě.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých
27.2.17 Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního Súdánu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti