Milí posluchači,
opět po roce se připravujeme na jeden z našich nejvýznamnějších národních křesťanských svátků ? na slavnost svatého Václava, mučedníka, hlavního patrona českého národa. Už jsme si zvykli, že svatého Václava nalezneme - letos již popáté - v kalendáři jako státní svátek ? Den české státnosti. A v liturgickém kalendáři je u slavnosti svatého Václava uvedeno ?Národní svatováclavská pouť?. Tak je tomu i v letošním roce, kdy bude opět centrem této pouti historické město spojené s Václavovou mučednickou smrtí - Stará Boleslav. Česká biskupská konference, Arcibiskupství pražské a Město Brandýs nad Labem ? Stará Boleslav se na základě loňské zkušenosti rozhodly i letos uspořádat pouť na staroboleslavském náměstí.
Avšak kromě slavnostní koncelebrované mše svaté, která se bude konat v úterý 28. září od 10 hodin na pódiu na Mariánském náměstí, bude Národní svatováclavská pouť obsahovat celou řadu dalších bodů programu. Již o tomto víkendu 25. a 26. září probíhaly ve Staré Boleslavi ?Svatováclavské slavnosti?, jejichž pořadatelem bylo Svatováclavské občanské sdružení pro Starou Boleslav. Jejich součástí byl například polední promenádní koncert dechové hudby na staroboleslavském Mariánském náměstí, odpolední Průvod knížete Václava či večerní Ohňový průvod. V neděli dopoledne se ve zdejší bazilice svatého Václava konala slavnostní mše svatá s hudbou Josefa Klazara ?Missa pro patria? v provedení smíšeného pěveckého sboru ?Bojan?. Odpoledne pak mohli zájemci navštívit rytířské ležení a zúčastnit se historické bitvy.
V pondělí 27. září v 17 hodin, tedy v předvečer slavnosti svatého Václava, položí pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk spolu s pražským primátorem Pavlem Bémem věnec k pomníku svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. Od 18 hodin se bude konat v kostele svatého Klimenta ve Staré Boleslavi liturgická modlitba Officium lectionis a od 20 hodin v bazilice svatého Václava varhanní koncert, modlitba nešpor a adorace, při níž zaznějí rovněž texty se svatováclavskou tématikou.
Program v úterý 28. září začíná v bazilice svatého Václava již v 6 hodin ráno. Zástupci Staroboleslavské kapituly vystaví k uctění světcovy ostatky, které budou moci poutníci navštívit během celého dne. Po celý den budou rovněž otevřeny k modlitbě i k prohlídce všechny místní kostely a v mariánské bazilice bude možno během dne slavit svátost smíření. V bazilice svatého Václava bude probíhat program během celého dopoledne, který se bude skládat především ze slavení liturgie hodin a mše svaté. Obojí česky a latinsky. Vrcholem pouti pak bude již výše zmíněná slavnostní bohoslužba na Mariánském náměstí, která bude začínat v 10 hodin dopoledne.
Zakončení pouti v odpoledních hodinách bude pak vyhrazeno programům s duchovním zaměřením v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, které připravuje Centrum pro rodinu při Arcibiskupství pražském, a hudební produkci v podání Hudby Hradní stráže České republiky a Posádkové hudby Tábor. Ve večerních hodinách se nad celým areálem rozzáří ohňostroj, který bude znamenat definitivní tečku v programu letošní Národní svatováclavské pouti do Staré Boleslavi.
Avšak Národní svatováclavská pouť není jedinou příležitostí, při které si budeme moci svatého knížete připomenout. V roce 1999, kdy byl českými legislativními orgány schválen návrh na zavedení oslav dne 28. září jako státního svátku české státnosti, zahájila Pražská umělecká společnost pořádání Svatováclavského večera na Pražském hradě. Součástí tohoto večera je již tradičně Svatováclavský koncert ve Vladislavském sále Pražského hradu, který je součástí Festivalu duchovní hudby, dále předávání Svatováclavských medailí a Svatováclavské posvícení v reprezentačních prostorách Hradu. Záštitu nad tímto večerem přebírá Kancelář prezidenta republiky, Pražské arcibiskupství a Hlavní město Praha.
Pražská umělecká společnost chce prostřednictvím Pamětních svatováclavských medailí ocenit osobnosti, které nejsou nejširší veřejnosti příliš známé, ale jejichž podíl na překonávání nemalých potíží při uskutečňování myšlenek vzájemného porozumění a tolerance je zcela nesporný. Případně chce ocenit instituce nebo organizace, které přispěly k prosazení demokratických tradic české země. Medaile pravidelně předává pražský arcibiskup spolu s předsedou Ekumenické rady církví.
Prvními oceněnými v roce 2000 byli paní Kamila Bendová, vdova po zesnulém senátorovi Václavu Bendovi, pan Fred Vavroušek, šéfredaktor tiskové a informační služby města Vídně a poslanecký klub Občanské demokratické strany za podíl při prosazení svátku svatého Václava jako Dne české státnosti.
V roce 2001 byli oceněni paní Zdena Mašínová, dcera hrdiny českého protinacistického odboje a sestra bratrů Mašínů, plukovník Jan Horal, veterán Druhé světové války a kolektiv české redakce Radia Svobodná Evropa.
Medaile za rok 2002 obdrželi paní Marta Kubišová, první polský prezident po pádu komunismu Lech Walesa a kolektiv Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.
V loňském roce obdrželi medaili prof. Zdeněk Matějček, manželé Fürstovi z jižních Čech, vychovatelé sedmnácti dětí - z části svých vlastních, zčásti osvojených z dětských domovů a kolektiv SOS dětské vesničky.
A letos bude pozornost zaměřena na Konfederaci politických vězňů.
Svatováclavského večera na Pražském hradě se pravidelně účastní přes 800 významných osobností církevního a veřejného života od nás i ze zahraničí.
Na tomto bohatém programu vidíme, že se svatý Václav opět vrací do povědomí naší veřejnosti. A tak, jak tomu bylo zvykem i v minulosti, opět překračuje čistě konfesní hranice a vstupuje jako zemský patron a ochránce české země i do souvislostí, v nichž se coby kníže a hlava státu pohyboval. Svatý Václav založil český stát na křesťanském základě, jeho projekt se vydařil. Pokračujme i nadále v jeho stopách, aby nedal zahynouti nám, ni budoucím.
Pro českou redakci Vatikánského rozhlasu
Daniel Herman
Praha 26.9.2004
Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"