Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.8.2016 

Za válku v Jemenu platí ženy a děti

Jemen. Mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií po pětiměsíčním klidu zbraní obnovila bombardování jemenského hlavního města San´á, které kontrolují šíitští vzbouřenci kmene húthiú a síly věrné bývalému prezidentovi Abdalláhovi Sálihovi, podporovaní Íránem. Bombardování začalo po neúspěšném jednání obou stran, které se minulý týden sešly v Kuvajtu. Největší cenu za polozapomenutý jemenský konflikt platí civilisté. Internetový portál blízký františkánské kustodii Svaté země (terrasanta.net) cituje jemenskou nevládní organizaci, která od počátku války, tedy od března loňského roku, zapisuje smutné statistiky. Z celkového počtu 9 136 civilních obětí tvoří téměř polovinu ženy (1654) a děti (2211). Odhaduje se, že v konfliktu bylo zraněno téměř 17 tisíc lidí, bombardováno 630 škol a 250 nemocnic. Analytik italského Centra mezinárodních studií, Gabriele Iacovino pro naše mikrofony vysvětluje, proč v jemenském konfliktu selhává diplomacie.

”Není tu vůle dospět k reálnému řešení. Obě strany trvají na svých pozicích. Jemen je strategicky důležitá země kvůli přístupu k úžině Bab el Mandeb. Kromě zeměpisné polohy má jako součást Arabského poloostrova geopolitický význam. Húthiové patří k šíitské sektě zaiditů, čímž mají mnohem blíže k Íránu než k sunnitským monarchiím Perského zálivu. Jemen je tedy považován za klíčovou zemi, co se týče rovnováhy v celé oblasti. Bombardování bohužel jen zvýší počet civilních obětí, protože mezinárodní kontext nyní nepovažuje Jemen za prioritu, pokud situaci porovnáme se syrským konfliktem. Také v něm roste počet mrtvých civilistů, aniž by se zdálo, že tu existuje vůle k jednání. Ve hře je mnoho politických a ekonomických zájmů a situace v terénu je natolik tekutá a nepřehledná, že diplomatické řešení je skutečně velmi vzdálené.”

Jemenští lékaři dosvědčují, že v posledních měsících roste počet potratů, těžkého poškození plodů a novorozenců, kteří přicházejí na svět s vážným postižením. Děti se rodí bez hlavy, kostí a kloubů a mnohé matky nedokáží dovést těhotenství do konce kvůli vážné podvýživě. Existují obavy, že vývojové vady u novorozenců souvisí s užíváním toxických a radioaktivních materiálů v bombardovaných oblastech. Válka se podepisuje rovněž na sociálním postavení jemenských dětí a dospívajících – jsou nuceni k práci anebo verbováni do vojenských oddílů. Stále častější jsou předčasné svatby mladých dívek, či lépe řečeno ještě dětí. List Washington Post popsal případ jedenáctiletého děvčátka provdaného za pětadvacetiletého muže. Prodejem nevěsty mohla rodina zachránit matku, která utrpěla těžká zranění při bombardování hlavního města a potřebovala krevní transfuzi. Navzdory dlouhotrvajícímu konfliktu z Jemenu nepřicházejí žádní uprchlíci, protože nemají možnost vydat se na dlouhou cestu.

”Situace v Jemenu je natolik obtížná, že lidé z něj dosud neutíkají, ale přemisťují se v rámci země. Konflikt zasáhl mnoho oblastí a v jiných se začal rozvíjet. Hlavní město San´a – zejména jeho historické jádro – je hromada sutě. Pokud bude letectvo Perského zálivu pokračovat v bombardování, bohužel porostou škody a počty civilních obětí.”

Uzavírá italský politolog.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.6.20 Biskup Hinder: Není jak doručit pomoc
14.4.20 Biskup Hinder se vyslovil k prvnímu případu koronaviru v Jemenu
28.8.19 Biskup Hinder: Tragédie Jemenu spočívá v touze po absolutním vítězství
27.3.19 Biskup Hinder: Hlavní aktéři války v Jemenu nestojí o velkou publicitu
17.9.18 Biskup Hinder: Součástí východní kultury je úsilí o absolutní vítězstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti