Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.4.2016 

Papež: Svobodný je ten, kdo umí říkat ano i ne

Vatikán. Petrův nástupce pozval do Vatikánu na pátou neděli velikonoční 13leté až 16leté chlapce a děvčata. Na Svatopetrském náměstí a přístupové ulici Via della Conciliazione se jich dnes dopoledne sešlo 70 tisíc, aby se účastnili mše svaté, kterou sloužil papež František spolu s dvaceti kardinály, padesáti biskupy a dvěma sty kněžími. Neopakovatelná atmosféra, kterou po celý víkend omlazovala Věčné město dospívající mládež zejména z Itálie, ale také z mnoha jiných zemí, nevyjímaje Českou republiku, byla na dnešní bohoslužbě znát.

Pozoruhodným způsobem oslovil mládež Petrův nástupce v homilii, kterou zahájil citací poslední věty z dnešní evangelní perikopy: „Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li mít lásku k sobě navzájem“ (Jan 13.35). Mimo jiné pak řekl:

Ve svém mladém věku pociťujete také velkou touhu po svobodě. Mnozí vám řeknou, že být svobodným znamená dělat si to, co se mi chce. Tady je třeba umět říkat ne. Pokud neumíš říci ne, nejsi svobodný. Svobodný je ten, kdo umí říci ano a umí říci ne. Svoboda není možnost dělat si vždycky to, co se mi zlíbí. To uzavírá, vzdaluje a brání být otevřenými a upřímnými přáteli. Není pravda, že když se mám dobře, všechno jde dobře. Ne, to není pravda. Svoboda je totiž dar umět si zvolit dobro. To je svoboda. Svobodný je ten, kdo volí dobro, kdo hledá to, co se líbí Bohu, i když je to namáhavé. Není to snadné. Myslím si však, že vy mladí nemáte strach před námahami a jste odvážní! - Jedině odvážná a silná rozhodnutí uskutečňují ty největší sny, za něž stojí za to dát život. Odvážná a silná rozhodnutí. Nespokojujte se průměrností, „živořením“ a pohodlným sezením na místě; nedůvěřujte těm, kteří vás odvádějí od opravdového bohatství, kterým jste vy, když vám říkají, že život je krásný jenom, když máte spoustu věcí; nedůvěřujte těm, kteří vám chtějí namluvit, že něco znamenáte, když se tváříte jako silní, jako filmoví hrdinové nebo když nosíte šaty podle poslední módy. Vaše štěstí je nedocenitelné a není na trhu; není to aplikace, kterou si stáhnete do mobilu. Ani její nejnovější verze vám nemůže pomoci stát se svobodnými a velkými v lásce. Svoboda je něco jiného.
Láska je totiž
svobodný dar toho, kdo má otevřené srdce; láska je odpovědnost, ale krásná odpovědnost a trvá celý život; je to denní závazek toho, kdo umí uskutečňovat velké sny! A běda mladým, kteří neumějí snít a neodvažují se spřádat sny. Pokud mladý ve vašem věku neumí snít, není schopen snít, pak odešel do penze. Láska se živí důvěrou, úctou a odpuštěním. Láska se neuskutečňuje tím, že o ní mluvíme, nýbrž tím, že ji žijeme. Není to milá básnička, kterou se lze naučit nazpaměť, nýbrž životní rozhodnutí, které se praktikuje. Jak můžeme růst v lásce? Tím tajemstvím je opět Pán. Ježíš nám dává Sebe ve mši, nabízí nám odpuštění a pokoj ve zpovědi. Tam se naučíme přijímat Jeho lásku, osvojovat si ji a znovu uvádět ve světě do oběhu. A když se zdá, že mít rád je obtížné, když je těžké odmítnout to, co je pomýlené, dívejte se na Ježíšův kříž, obejměte jej a nepouštějte se Jeho ruky, která vás vede vzhůru a pozvedá, i když padnete.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy HOMILIE je ZDE

Třebaže předpovědi počasí hrozily na neděli dopoledne deštěm a nad hlavami účastníků bohoslužby neustále kroužila zlověstná mračna, všechno nakonec proběhlo v klidu a bez újmy. Po svatém přijímání, které podávalo celkem sto osmdesát kněží, papež ještě jednou oslovil přítomné:

Na konci této slavnosti Svatého roku se moje mysl obrací zejména k vám, drazí chlapci a děvčata. Přišli jste z Itálie a z různých částí světa prožít moment víry a bratrství. Díky za vaše radostné a rámusící svědectví. Jděte odvážně vpřed!
Včera ve španělském Burgosu byli beatifikováni kněz Valentín Palencia Marquina a čtyři jeho druhové mučedníci, mladí, kteří byli zabiti pro svoji víru během španělské občanské války. Chvalme Pána za tyto odvážné svědky a prosme, aby na jejich přímluvu byl svět zbaven veškerého násilí.
Stále v sobě nosím starost o bratry biskupy, kněze a řeholníky, katolíky i pravoslavné, kteří byli uneseni před dlouhou dobou v Sýrii. Kéž milosrdný Bůh pohne srdcem jejich únosců a dostane se těmto našim bratřím svobody, aby se mohli vrátit ke svým komunitám. Vybízím vás proto ke společné modlitbě za ně, ale také za všechny ostatní lidi, kteří byli ve světě uneseni.
Svěřme všechna svoje očekávání a své naděje přímluvě Panny Marie, Matky milosrdenství.

Po společné mariánské velikonoční modlitbě Regina Caeli papež všem požehnal a potom ještě dodal:

Drazí mladí, oslavili jste Svatý rok. Nyní se vracíte domů naplněni radostí ze svojí křesťanské identity. Na nohou, se vztyčenou hlavou a se svým průkazem totožnosti v rukou a v srdci. Provázej vás Pán. A prosím vás modlete se také za mne.

V sobotu večer byl pro dospívající mládež připraven program také na olympijském stadionu.
Papež František pozdravil jeho účastníky prostřednictvím VIDEOPOSELSTVÍ, jehož text je v plném znění ZDE.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.4.18 Petrův nástupce se setká s misionáři milosrdenství z celého světa
19.1.17 Boží všemohoucnost se vyjevuje zejména v milosrdenství
21.11.16 Misericordia et misera
20.11.16 Papež: Největším pokušením lidu je odmítnutí božského způsobu kralování
18.11.16 Bude zveřejněn Apoštolský list k závěru Svatého rokuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti