Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 11. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.2.2016 

Papež: Konkrétní blíženská láska umožňuje pocítit Boží lásku

Vatikán. Petrův nástupce dnes přijal asi dvě stě účastníků mezinárodního kongresu pořádaného Papežskou radou Cor Unum u příležitosti desátého výročí vydání encykliky Deus caritas est. Tato první encyklika Benedikta XVI. „umožňuje nahlédnout celé dějiny církve, které jsou také dějinami charity,“ řekl papež František..

Jsou to dějiny lásky, která byla darována Bohem a kterou je třeba nést do světa. Skutek dobročinné lásky totiž není pouhá almužna na uklidnění svědomí, ale láskyplná „pozornost obrácená k druhému, »jehož považujeme za totožného se sebou samým« (ST,II-II,q.27.a.2)“ (Evangelii gaudium, 199), a toužící přátelit se s Bohem. Charita je tedy středem života církve, jejím opravdovým srdcem, jak říkala sv. Terezie od Dítěte Ježíše.

Svatý rok, který prožíváme – řekl dále papež František – je také příležitostí vrátit se k tomuto pulsujícímu srdci našeho života a našeho svědectví, k jádru zvěsti víry, které praví, že Bůh je láska (1 Jan 4,8.16).

V Bohu není jenom touha nebo schopnost mít rád; Bůh je láska: charita je jeho podstatou, přirozeností. Bůh je jeden, ale není samotář. Nemůže být sám, nemůže se uzavírat do sebe, protože je společenstvím, činorodou láskou, která svou přirozeností tíhne ke sdílení a šíří se. Bůh tak do svého života lásky přidružuje člověka, a třebaže se člověk od něho vzdaluje, On nezůstává daleko a jde člověku vstříc. A touto vstřícností, která vrcholí vtělením Syna, je milosrdenství; způsob jeho vyjádření určený nám hříšníkům; tvář, která na nás hledí a pečuje o nás.

Benedikt XVI. ve zmíněné encyklice napsal, že „Ježíšovým programem je vidoucí srdce“, tedy srdce, které vidí, kde je zapotřebí lásky, a důsledně také jedná. Charita a milosrdenství se tedy úzce pojí, protože jsou způsobem bytí i jednání Boha, jeho identitou i jménem.

Druhý aspekt této encykliky, který bych rád zdůraznil, nám připomíná, že charita chce v životě církve zářit stále více. Jak bych si přál, aby v církvi každý jednotlivec, každá instituce, každé působení vyjevovalo, že Bůh má člověka rád! Poslání, které konají naše charitativní organizace je důležité jednak proto, že přibližuje mnoho lidí důstojnějšímu, lidštějšímu životu, což je nutné jako nikdy dříve, avšak také proto, že nikoli slovy, ale konkrétní láskou dává každému člověku, jenž je milován Otcem, pocítit, že je Jeho synem a jeho údělem je věčný život s Bohem.

Papež František poděkoval všem, kteří se na tomto poslání podílejí, a vyzdvihl, že právě letos můžeme milost Svatého roku všichni uskutečňovat prokazováním tělesných i duchovních skutků milosrdenství.

Prokazovat skutky milosrdenství znamená časovat sloveso milovat podle Ježíšova vzoru. Tak budeme všichni společně a konkrétně přispívat k obrovskému poslání církve sdílet Boží lásku, která se chce šířit. Drazí bratři a sestry, encyklika Deus caritas est si uchovává svěžest svého poselství a ukazuje církvi stále aktuálnější perspektivu jejího putování. Všichni budeme opravdovějšími křesťany, když budeme více žít tímto duchem.

Řekl papež František v závěru své promluvy k účastníkům mezinárodního kongresu pořádaného papežskou charitativní radou Cor Unum a zakončil prosbou k přítomným, aby „udělali charitativní skutek a modlili se za něho“.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.12.16 Papežova charitativní pomoc pro více než dva miliony potřebných
10.5.16 Sbírka z vatikánského pavilonu na Expo ve prospěch uprchlíků v Jordánsku
13.1.16 Papež si přeje den duchovních cvičení v charitních domech
17.9.15 Petrův nástupce: Na agresi a pronásledování církev odpovídá svědectvím
15.9.15 Papežská rada Cor Unum svolává schůzku o humanitární krizi v Sýrii a IrákuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 22
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti