Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.1.2016 

Milý papeži Františku…

Vatikán. Kdypak jste asi naposledy vytáhli z poštovní schránky dopis, navíc psaný rukou? Papeži Františkovi je takových dopisů doručena více než tisícovka týdně. Šéfredaktor jednoho z nejčtenějších italských časopisů Famiglia Cristiana navštívil vatikánský úřad, který korespondenci pročítá a třídí. A ve své dnešní (4.1.2016) reportáži Alberto Bobbio svým třem milionům čtenářů vysvětluje, že dopisy tu rozhodně v koši nekončí. Naopak, nic se neztrácí a vše se pečlivě archivuje, včetně lístků, které lidé vhazují do papamobilu. A tam, kde pisatel uvedl adresu, také vždy přijde odpověď.

Korespondeční úřad působí při státním sekretariátu Svatého stolce a kdysi to bývalo ospalé pracoviště, popisuje italský novinář. Avšak ve chvíli, kdy svět objevil mimořádnou empatii papeže Františka, objem korespondence se zdvojnásobil. Nyní v porovnání s minulostí přichází dopisů desetkrát až patnáctkrát více. Obsahují nejenom prosby, nýbrž mnohem častěji rady, jak řídit Petrovu bárku. Z jazyků vede španělština následovaná italštinou. Ručně psané stránky od autorů nejrůznějšího stavu vyžadují zkušeného čtenáře a přirozeně velkou dávku ohleduplnosti, nemluvě o samozřejmém uchování listovního tajemství. Třídění a četbě korespondence se věnuje tým dobrovolníků, který doplnil původní personál. Skládá se z maminek, ale také řeholnic a kněží. Ráno se dopisy otevírají a rozdělují nejprve podle jazyků, poté podle témat a kategorií pisatelů. Nad nejsložitějšími z nich se pak schází celá skupina zaměstnanců společně, zvažuje vhodné rady a kontaktuje příslušná místa v diecézích, farnostech a Charitách. To vše na přání papeže Bergoglia, který se pravidelně přichází informovat, zda se odpovídá opravdu všem.

Úřad papežské pošty je pro Františka jedním z nejdůležitějších v římské kurii. Navštívil jej krátce po nástupu na Petrův stolec a zahájil zde hojně citovanou kuriální reformu malou sémantickou revolucí. Dopisová požehnání nyní nepodepisuje „Summus Pontifex“, tedy „Nejvyšší velekněz“, nýbrž „papež František“. Každý týden skončí několik nejdůvěrnějších dopisů na jeho pracovním stole v Domě svaté Marty. O odpovědi zde rozhoduje papež sám – buď pisateli zatelefonuje, anebo vrátí dopis zpět do úřadu s přesným návodem k dalšímu nakládání.

Nejvíce dopisů píší děti, které k nim často přikládají výkresy, koláže, hadráčky a plyšáky. Jejich výroky nutí k úsměvu i dojímají k slzám. Dětské dopisy shromáždila televizní novinářka Alessandra Buzzettiová (Letterine a Papa Francesco, Gallucci Editore), zatímco papežovy odpovědi vyjdou na jaře ve Spojených státech amerických péčí jezuity Antonia Spadara, ředitele časopisu Civiltá Cattolica. Kdo ví, zda předčí dětskou vynalézavost. Dětští pisatelé totiž s naprostou samozřejmostí zvou papeže k noclehu i na svačinu či na návštěvu farnosti. „Na katechismu často slavíme mši a jako kněz bys byl skvělý!“, píše jedna holčička. Jiný chlapec zase papeži doporučuje, aby se oblékal jako svatý František a pro větší názornost vložil do obálky panáčka ve františkánském hábitu a s dřevěným křížem, píše dnešní Famiglia Cristiana.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.1.14 Vatikán zasypaný dopisy pro papeže
25.9.13 Papež dostává denně 2000 dopisů



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti