Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.12.2015 

Kristus je světlem národů

Vatikán. Čtyřem hlavním dokumentům II. vatikánského koncilu se rozhodl věnovat své promluvy papežský kazatel Raniero Cantalamessa. Jak uvedl, adventní kázání budou věnována dogmatické konstituci o církvi Lumen gentium. Konstituci o liturgii (Sacrosanctum Concilium), o Slovu Božím (Dei Verbum) a o církvi v dnešním světě (Gaudium et spes) má v úmyslu pojednat ve svých postních kázáních.

O. Cantalamessa se chce zaměřit na ryze duchovní obsahy a ukázat, jak mohou koncilní texty přispívat k růstu víry. Adventní zamyšlení se věnují Církvi jako Kristově tělu a snoubence, všeobecnému povolání ke svatosti a učení o P. Marii.

„Kristus je světlem světa“, slova Simeonova pozdravu, kterými začíná kostituce o církvi, jsou klíčem k intepretaci celé eklesiologie II. vatikánského koncilu – zdůrazňuje papežský kazatel. Jde totiž o kristologickou eklesiologii, v níž duchovní a mystická dimenze předchází sociální a institucionální. Podle o. Cantalamessy v pokoncilní době často docházelo k rozvíjení představy církevního společenství a lidu Božího pouze horizontálním, sociologickým směrem na pozadí protikladu mezi koinonií a hierarchií. Padesát let po koncilu však přišel čas vrátit se k vyváženému přístupu k církvi na jedné straně podmíněné dobovou diskusí a na druhé straně nahlížené duchovním zrakem Nového zákona a církevních otců.

Kardinál Ratzinger ve svých zásadních textech o církvi poukázal na to, že její obraz jako Kristova těla nevychází ze stoické představy souladu všech částí lidského těla, nýbrž z představy jediného těla, jakým se muž a žena stávají v manželství (srov. Ef 5, 29-32), a z eucharistické představy jediného těla, vytvářeného těmi, kdo jedí týž chléb (srov. 1 Kor 10,17). Podobně výraz „mystické tělo“, který zprvu odkazoval k eucharistii, přechází postupně na Církev.

Co může pro duchovní život křesťana znamenat představa církve jako Kristova těla a Kristovy snoubenky? – táže se o. Cantalamessa. Nakolik dovoluji Kristu, aby ze mě činil své tělo, nakolik Kristus zabírá prostor mého srdce, natolik se stávám „církevní bytostí“. Děje se tak především prostřednictvím dvou svátostí, křtu a eucharistie. V eucharistii se mysticky a reálně ztotožňujeme s Kristem, takže můžeme spolu se sv. Pavlem říci: „Už nežiji já, ale žije ve mně Kristus“ (Gal 2, 20)

Tento obraz Církve jako Kristova Těla je pak hluboce propojen s obrazem církve jako Kristovy snoubenky. Sv. Pavel v listu Efesanům (5, 31-33) mluví o tajemství manželského soužití a přirovnává ho ke vztahu Krista a církve. Vztáhneme-li tato slova na eucharistii, můžeme říci spolu s Hilariem z Poitiers, že Ježíš přijímá tělo toho, kdo přijímá jeho tělo. On říká: „vezmi si toto mé tělo“, a stejně tak i my můžeme vyslovit „vezmi si toto mé tělo“.

V této logice pak nelze říci, že Kristu nenáleží některá část mého života, že nerozumí mému stavu, mé bolesti, mému problému – vysvětluje o. Cantalamessa. To, co Ježíš nemohl zažít na světě „v těle“, nyní „zakouší“ „v Duchu“ díky společenství mše svaté. Protože všechno „co zbývá“ k plnému „vtělení“ Slova, se „naplňuje“ v eucharistii.

„Jak nevyčerpatelný zdroj úžasu a útěchy, pomyslíme-li na to, že naše lidství se stává Kristovým lidstvím! Avšak také jak velká odpovědnost za to všechno! „Nevíte, že vaše těla jsou údy Kristovými? Smím tedy vzít údy Kristovy a udělat z nich údy, které patří nevěstce?“ – říká sv. Pavel v 1. listu Korinťanům. To jsou slova, která se obrací ke každému pokřtěnému. A co teprve zasvěcení Boží služebníci, kteří by měli být „vzorem pro své stádce“? – komentuje o. Cantalamessa. Chvějeme se, když pomyslíme na znetvoření, které se děje Kristovu tělu, jímž je církev.

Vedle této dimenze založené na svátosti, je tu ještě existenciální dimeze, kterou papež František označuje za „osobní setkání s Ježíšem“. Co to znamená? - ptá se o. Cantalamessa a odpovídá: Spolu se sv. Pavlem a s prvními křesťany vyslovit větu: „Ježíš je Pán!“ a mínit tím, že je mým Pánem navždy, na celý život. Ježíš totiž není osobností z minulosti, o které se mluví a která se připomíná, nýbrž je přítomný. Znamená to nečinit žádné důležité rozhodnutí, aniž bychom ho dříve nepředložili v modlitbě Pánu.

Snažme se tedy milovat Krista a přičiňujme se o to, aby byl milován, protože to je nejlepší služba církvi. Pokud je totiž církev Kristovou snoubenka, její plodnost záleží na její lásce k Kristu. Naší nejlepší službou církvi tedy je milovat Krista a růst ve vzájemné blízkosti s ním.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti