Všichni se předkláněli, aby ji mohli vidět. Babičky a dědečkové, synové a dcery, vnukové. V náručích dospělých bylo mnoho malých dětí. Oči se snažily proniknout hustou zdí bzučivých televizních kamer a fotoaparátů, které hlasitě cvakaly. Při vyzdvižení ikony do výšky, aby byla ukázána davu, kterým je přeplněn moskevský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kremlu, se oči přítomných zalijí slzami během okamžiku. Někteří jako by se chtěli vyšplhat na sloupy, aby získali lepší výhled. Nesmírné množství lidí zaplňuje kostel, aby ji konečně vidělo. Je to ona. Ikona Panny Marie kazaňské se vrátila. Je tady,
kazanskaja. Spasiba. Děkuji. Nešetří se díky. Tisíckrát díky. Je tam ten ?velký?, důstojný Patriarcha Alexej II., který ?darem? obrazu ?připomíná doby, kdy křesťanství nebylo rozděleno? a že ? dodává, sundává si přitom brýle a vzhlédne od listů, na kterých má napsán proslov - ?svědčí o tom, že se Vatikán snaží o obnovení vztahů, kdy se naše církve vzájemně respektovaly a také o jejich záměru vzájemné pomoci.? U východu, po dlouhém obřadu, který trval čtyři hodiny, vyjadřují lidé vřelé díky a snaží se doběhnout členy delegace Svatého Stolce, aby jim mohli stisknout ruku:
Spasiba, spasiba! A nejen věřící. Tak jak jedna starší paní, která potom, co jednomu z nich políbila ruku, řekla: ?Jsem nevěřící, ale díky, díky za to, co jste udělali?.
Už to by stačilo k vysvětlení toho, co probíhalo v sobotu (28. 8.) po ukončení obřadu, během kterého kardinál Walter Kasper, který byl v čele vatikánské delegace, předal Alexeji II. dar Svatého Otce. A tak jak prohlásil patriarcha ? ?návštěva Svatého Otce proběhne, jakmile k tomu nastanou vhodné podmínky, ke kterým zatím nedošlo?. A zaobíral se nejen stále trvajícími problémy, protože, jak zdůrazňoval kardinál Kasper, ikona Panny Marie kazaňské ?sjednotila dvě části křesťanství?, i když za cenu ?nepříjemných nedorozumění?. Zdá se, že dar Jana Pavla II. zasáhl opravdu srdce tohoto národa, který ?srdečně přijal ? komentoval mluvčí Svatého Stolce Joaquin Navarro Valls ? toto nezištné gesto. Navarro zdůrazňoval, že na okamžiky prožité v sobotu ?se bude vzpomínat jako na historické?.
Jak to bylo pro Rusy významné, jasně zdůraznil moskevský patriarcha v proslovu připraveném pro slavnostní obřad: tento den, 28. srpen, který v pravoslavném kalendáři odpovídá našemu 15. srpnu, tedy slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, a pak také kostel Nanebevzetí Panny Marie (anebo ?Usnutí? podle pravoslavného slovníku), který stojí uvnitř kremelských hradeb, je považován pravoslavnou církví a ruským národem za nejvýznamnější. Tatáž budova, ve které byli korunovaní carové a kde sídlí patriarchové, a kde jsou mnozí z nich pohřbeni, jakož i předchůdce Alexeje II., Pimen. A to vše, za přítomnosti patriarchy, který předsedal ? a musel si hledat místo v davu, který zaplnil i všechna liturgická místa ? slavnostnímu zpívanému obřadu, na kterém byli všichni celebranti oblečeni do bledě modré mariánské barvy, během kterého vysvětil nového archimandritu. Scházel pouze prezident Vladimír Putin, který nebyl přítomen kvůli bezpečnosti, která je v Rusku kvůli terorismu stále ohrožená. Zato počet ruských médií uvnitř kostela a před kostelem byl zarážející. Dalo by se říci, že to všechno, v sobotu, bylo znamením toho, jak se ?změnilo ovzduší?, uvedl Alexej II., který to řekl už před dvěma týdny prezidentovi Putinovi a řekl to také kardinál Kasper. Samozřejmě změna nastala už dříve, a tak pomalu ?dozrál čas?, kdy bylo možno donést do Moskvy dar Svatého Otce; který, jak se zdá, přinesl navíc i další pozitivní prvek. ?Musíme se setkávat častěji - řekl Alexej II. po soukromém setkání, které se konalo po slavnostním obřadu, a na kterém byli přítomni i kardinálové Kasper a Edgard T. McCarrick ? musíme se navštěvovat častěji už proto, abychom čelili společným překážkám, jako je zestátnění a ztráta hodnot v Evropě?. Byla to slova otevřenosti, slova, z kterých vyzněl zájem ?konat? společně, jít dopředu. Slova očekávána dlouhou dobu a která vyšla na povrch nyní, díky něčemu navíc, co se projevilo i v přijetí ?soukromém?, rezervovaném vatikánské delegaci, plném okamžiků, kde se zájem a otevřenost projevovaly neustále. Opravdu ?dar velkého významu?, jak dvakrát opakoval Alexej II., který bude prozatím ?pokračovat v oddanosti? a který uloží ikonu Panny Marie kazaňské ? která byla během posledních 11 let přechovávaná v pracovně Jana Pavla II. ? v soukromé kapli ve své rezidenci v klášteře sv. Daniela. V očekávání, že se co nejdříve rozhodne o její definitivním umístění, zda v nějaké katedrále v Moskvě, anebo snad v Kazani, kam by se mohla vrátit, i když nejde o originál, zničený v roce 1904. Jisté ale je, že kamkoli ve své zemi poputuje, bude o ni postaráno dobře. V blízkosti svého národa.
Podle deníku Avvenire zpracovala Marta Kratochvílová
Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky