Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.8.2004 

Hnutí Comunione e Liberazione organizuje v Rimini Mítink přátelství mezi národy

Rimini. ?Náš pokrok nespočívá v předpokladu, že jsme dorazili do cíle, ale v neustálém úsilí o jeho dosažení.? To je heslo, které doprovází 25. Mítink Přátelství mezi národy ? Comunione e Liberazione, který se koná v Rimini od 22. do 28. srpna. Kromě toho se toto setkání uskutečnilo u příležitosti 50. výročí založení hnutí dona Luigiho Giussani. Mítink letos nabídne 135 setkání, 19 výstav, 16 představení a 7 sportovních utkání. Jan Pavel II. poslal všem účastníkům mítinku srdečný pozdrav. O průběhu informuje redaktor našeho rozhlasu Stefano Andrini:

?Náš pokrok nespočívá v předpokladu, že jsme dorazili do cíle, ale v neustálém úsilí o jeho dosažení.? Toto je téma 25. Mítinku, který probíhá v Rimini až do soboty. Ve svém tradičním pozdravu se Jan Pavel II. pozastavil u názvu, inspirovaného svatým Bernardem. Svatý Otec připomíná, že dnes je obzvlášť silné pokušení myslet si, že lidská jednání najdou samy v sobě ospravedlnění svých zájmů. Výsledky, kterých se dosáhlo v různých vědeckých a technických oborech, jsou mnohými považovány a hájeny jako zájmy přijatelné. A tak se dochází k tvrzení, že to co je technicky dobré, je dobré i z etického hlediska. Z tohoto pohledu by se stal vývoj samotným zdrojem všech hodnot a takový pragmatismus, připomíná dále Svatý Otec, by měl katastrofální následky. Jako příklad nám postačí pokus o přivlastnění zdrojů života za pomocí klonování lidí. Tady ? říká Svatý Otec ? se dotýkáme domýšlivosti a násilí, s kterým se člověk snaží dobýt pravdy a spravedlnosti. Téma mítinku povzbuzuje, abychom obrátili náš pohled směrem ke Stvořiteli, okouzleni krásou pro vše, co On stvořil. Pouze tato pokora před velikostí Stvoření může ochránit člověka od hrůzných následků, vyplývajících z arogance. Mítink, který se letos prolíná s oslavami 50. výročí založení hnutí Comunione e Liberazione, nabídne 135 setkání, 19 výstav, 16 představení. Jejich cílem je ocenit a setkat se s těmi, kteří pracují pro společné dobro.

Z Rimini pro Vatikánské rádio Stefano Andrini.

Mítink se během celé své historie, která trvá již 25 let, rozrostl. Rozšířilo se prostranství, na kterém probíhá ? z 9 tisíc čtverečních metrů na 100 tisíc. Zvýšil se počet italských a mezinárodních hostů, účastníků a novinářů, kteří Mítink sledují. Ale jak moc se během té doby změnil, se Luca Collodi zeptal Emmy Neri, která je vedoucí tiskové kanceláře shromáždění a autorka knihy, vydané nakladatelstvím Piemme, s názvem ?Mítink, historie a svědectví?:

Zajisté jsme byli tenkrát velice mladí a dnes máme o 25 let více, ale mládež, takzvaná mládež mítinku stále existuje, jsou to naše děti. Dovolila bych si říci a doufám, že se moc nezměnilo. Nezměnil se důvod, kvůli kterému toto shromáždění vzniklo, tedy, být si vědomi, že prožíváme něco silného, něco důležitého pro život. Vědět, že jsme byly svědky něčeho důležitého, jako bylo hnutí ?Comunione a Liberazione?, mít touhu o tom vyprávět a ve jménu tohoto shromáždění - dotýkat se všeho pozitivního, co nás ve světě potká.

Jak moc je Mítink v Rimini propojen s vírou, s kulturou hnutí ?Comunione e Liberazione??

Hodně, protože ta zvědavost a nadšení, která nás doprovázela od začátků, byly zajisté plodem vzdělání, které jsme v hnutí našli.

Jak se podle vás lze setkat s Bohem na Mítinku v Rimini?

Je to velice komplexní otázka. Zaprvé si myslím, že na Mítinku máme možnost prohloubit naši víru, setkat se každodenním prožíváním víry, se sjednocujícím způsobem prožívat víru. Je to příležitost, kdy se nedá dobře rozlišit chvíle vyloženě náboženská a okamžik společenský. Člověk je jeden a Mítink se snaží nabídnout, ve své rozmanitosti, tuto jednotu člověka. Pro mě je Mítink velikým misionářským gestem. Dobře si pamatuji rok 1982: Mítink existoval teprve dva roky a Svatý Otec nám svou návštěvou udělal obrovský dárek. Tenkrát nám návštěva Svatého Otce umožnila pochopit smysl toho, co jsme dělali.

(jis)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.8.20 Pouze úžas poznává a je schopen soucitu, píše kardinál Parolin
19.8.19 Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu
21.8.18 Papežské poselství do Rimini: Žádné úsilí, žádná revoluce nemůže uspokojit lidské srdce
23.8.17 Arcibiskup Pizzaballa: Vkládat naději do politických a sociálních řešení působí jen frustraci
21.8.17 Papežské poselství na Mítink za přátelství mezi národyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti