Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.9.2015 

Svatý otec se setkal s generální kapitulou kněží ze Schönstattského hnutí

Vatikán. Papež František dnes přijal kněze ze Schönstattského hnutí, kteří v těchto konají pátou generální kapitulu. Padesát kněží tohoto sekulárního institutu založeného o. Josefem Kentenichem přijal papež v konsistorním sále apoštolského paláce u příležitosti 50. výročí založení kněžské odnože tohoto sekulárního institutu. Petrův nástupce ve své španělské promluvě podal profil kněze a shrnul jej třemi slovy: kontemplace, služba a bratrství. Kněz by měl být ve věži kontemplace mezi Bohem a lidem jako Mojžíš na břehu Rudého moře a chránit jej před útokem faraóna. A potom také dole jako Kristus, uprostřed lidu a jeho potřeb, a hledat zvláště ty, o které nikdo nezavadí ani pohledem.

Být posledním je přesně to, co má být vlastní kněžím ve srovnání s jejich bratry. Kněz není nad, ani před nebo mimo, ale kráčí uprostřed lidu, který má rád Kristovou láskou.. Prosme Pána, aby nám dal silná ramena, jaká měl On, abychom unesli ty, kteří jsou bez naděje, a osvoboď náš kněžský život od kariérismu.

„Kulaté výročí založení vašeho kněžského institutu, řekl dále Petrův nástupce, nutí k rekapitulaci cesty, kterou jste v síle svého charismatu ušli. Charisma – upozornil – však není muzeální kus, který leží netknutý za skleněnou vitrínou, aby byl pouze kontemplován. Zachovat věrnost charismatu a uchovávat jeho čistotu nikterak neznamená uzavřít jej do zapečetěné nádoby jako destilovanou vodu, aby nepřišlo do kontaktu s okolím.“

Nikoli, charisma se neuchová tím, že bude drženo v obalu. Je nezbytné, aby vyšlo ven a vstoupilo do kontaktu s realitou, s lidmi s jejich starostmi a problémy. A tak v tomto plodném setkání s realitou, charisma roste a také realita se mění. Proměňuje se duchovní silou, kterou v sobě toto charisma nosí.

Papež poukázal na naléhavou povinnost kněze nestranit se života lidí. A právě proto – dodal vzápětí – musí být pro kněze na prvním místě kontakt s Bohem, jeho první láska, chuť modlitby vyhledávané, nikoli unuděné anebo vynechávané pod záminkou zaneprázdněnosti. Kéž nás Bůh osvobodí od funkcionářství – řekl dále papež.

Nemějte strach před skutečností. Realitu je třeba přijmout jako dobro! Jako brankář, když někdo vyšle míč na branku, snaží se jej chytit. Máme dvě uši: jedno pro Boha a druhé pro skutečnost. Když potkáváme svoje bratry, zejména ty, kteří jsou v očích světa nebo v našich očích méně vítaní, co vidíme? Uvědomujeme si, že je Bůh má rád a že patří k témuž tělu, které přijal Kristus anebo zůstáváme k jejich problémům lhostejní?

Další rada, kterou dal papež kněžím ze Schönstattského hnutí, zní: Nikdy nebuďte sami. Kněžská služba je krásnější, je-li sdílena. „Nemůže být pojata individuálně a už vůbec ne individualisticky. Bratrství je totiž velkou školou učednictví. Předpokládá velké sebeodevzdání se Bohu a bratřím, pomáhá nám růst v lásce a jednotě a našemu životnímu svědectví dává plodnost.

Nejsme to my, kdo si volíme bratry, ale můžeme se rozhodnout mít je rádi takovými, jací jsou, s jejich nedostatky i ctnostmi, omezeními a možnostmi. Prosím vás, ať ve vašich komunitách nikdy není lhostejnost. Jednejte jako muži. Vzniknou li diskuse a názorové rozdíly, nedělejte si starosti. Lepší je zápal diskuse než chlad lhostejnosti, která je skutečným hrobem bratrské lásky. Nakonec se láskou, porozuměním, dialogem, upřímným citem, modlitbou a pokáním všechno překoná a bratrskost dostane novou sílu a rozlet a naplní vaše kněžství radostí. Učte se snášet se, přít se a promíjet si. A zvláště se učte mít se rádi.

František v závěru pak svým typickým obratem „prosím vás“ povzbudil kněze, aby hodně rozhřešovali:

Rád si připomínám jednoho kněze z Buenos Aires, který je velkým zpovědníkem. Je přibližně v mém věku. Někdy na něho dolehnou skrupule, že promíjel příliš. A já jsem se jej zeptal: A co potom děláš s těmi skrupulemi? Odpověděl mi: Jdu do kaple před svatostánek a řeknu: Pane odpusť mi, promíjel jsem příliš! Ale špatný příklad jsi mi dal Ty!

Tolik z dnešního setkání papeže Františka s generální kapitulou kněží ze Schönstattského hnutí vedených generálním představeným o. Juanem Pablo Cattoggiem.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.10.14 Papež: Rodina a manželství nebyly nikdy tak napadány jako nyní
18.10.14 Papež jmenoval legáta na oslavách 100. výročí Schönstattského hnutí
31.1.12 Kvalita společnosti závisí na tom, jaké budou rodiny
9.9.04 Papež přijal členy Schönstattského hnutíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti