Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.5.2015 

František o sv. Filipu Nerim, světci veselé víry

Vatikán. „Muž, který svou pokorou, radostí a lidskou vřelostí dovedl svou dobu k opětovnému odhalení skutečnosti, že pastýři duší mají kráčet se svým lidem, vést ho a podporovat ve víře”. To je pouze jedna z úvah, kterými papež František připomíná sv. Filipa Neriho v poselství, zaslaném generálnímu zástupci oratoriánů, O. Mariovi Albertovi Avilésovi. Kongregace oratoria sv. Filipa Neriho (1515-2015) vstupuje do jubilejního roku, vyhlášeného k pětistému výročí narození florentského rodáka a spolupatrona Říma. Jubileum zahájila v pondělí mše svatá v římském kostele S. Maria in Vallicella, kde odpočívají světcovy ostatky.

„Jeho hluboká víra se dotýkala srdcí těch, které potkával, především skrze jeho úsměv a dobrotu. Byla mu cizí upjatá strojenost, která se neslučuje s radostným poselstvím evangelia”, popisuje papež obdivnými a laskavými slovy světce veselé víry a označuje ho za „zářivý vzor trvalého poslání církve ve světě”. Filipovo úsilí o spásu duší v barokním Římě první poloviny 16. století se díky jeho apoštolátu stalo prioritou v činnosti církve. Byl to kněz zamilovaný do Krista, píše dále papež, který si vysloužil přízvisko „cizelér duší” zejména díky velkému zanícení, s jakým do poslední chvíle uděloval svátost smíření a vyzýval k pokání. Zároveň to byl kněz plný otcovské lásky, který se vyznačoval důvěrou k lidem. Varoval se ponurých a chmurných tónů, které nahrazoval duchem veselí a radosti v přesvědčení, že milost nepotlačuje přirozenost, nýbrž ji ozdravuje, posiluje a zdokonaluje.

„Postupně přistupoval k jednomu člověku za druhým a brzy byli všichni jeho přáteli”, vypráví Neriho životopisec a Petrův nástupce vyzdvihuje právě tuto světcovu nenucenost a útěk od vyumělkovanosti. „Volil nejzábavnější prostředky k výchově ke křesťanským ctnostem, avšak zároveň vedl ke zdravé kázni, která předpokládá volní úkon k přijetí Krista do konkrétnosti vlastního života. Byl hluboce přesvědčen o tom, že cesta ke svatosti se zakládá na milosti jediného setkání – setkání s Pánem – které je přístupné jakémukoliv člověku každého stavu, pokud k němu přistoupí v dětském údivu.

V závěru poselství Svatý otec vyzývá Kongregaci oratoria sv. Filipa Neriho, aby se nespokojila s životem v průměrnosti. „Ve škole svého zakladatele jste povoláni k tomu, abyste byli muži modlitby a svědectví, a tak přitahovali lidi ke Kristu”, vyzývá papež a doplňuje: Dnešní svět a zejména mladí lidé, kteří tolik otcovi Filipovi leželi na srdci, velice potřebují vzory, které se modlí a dokážou modlitbě naučit. A zejména, uzavírá František, si uchovejte radost, která je typická pro oratoriánského ducha a má vždy vládnout ve vašich komunitách i při vašem apoštolátu.

Celý text poselství na stránkách slovenských oratoriánů.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.6.04 Sta Maria in Vallicella - 1. částHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti