Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.5.2015 

Pozvedněte hlas za Sýrii, naléhá farář z Aleppa

Sýrie. „Podpora zbylého obyvatelstva, pomoc syrským a iráckým rodinám, které uprchly do Jordánska a Libanonu, zajištění školní docházky a řešení vážné krize syrského zdravotnického systému“. Tyto čtyři hlavní cíle vyjmenovává tiskové prohlášení františkánské Kustodie Svaté země (18.5.2015), které velice konkrétně popisuje tíživý dopad války na syrskou populaci. V regionu sv. Pavla, tedy Sýrii, Jordánsku a Libanonu, dnes působí třicítka františkánských bratrů, z toho polovina žije v oblastech válečného konfliktu.

Zatímco humanitární organizace mají do Sýrie ztížený přístup, františkánské farnosti a kláštery dosud bratrům umožňují relativně svobodný pohyb a pomoc místnímu obyvatelstvu, i když se tím sami vystavují velkému riziku. Právě z tohoto důvodu jen zřídkakdy vydávají tisková prohlášení. O to cennější jsou informace o závratném růstu cen v Sýrii, který zapříčinilo hospodářské embargo. Cena jednoho litru mléka se vyšplhala na 6 dolarů a stejně jako na chléb se na něj stojí hodinové fronty. Na maximální příděl 20 l benzínu v evropských cenových relacích řidiči čekají 8-10 hodin. Neméně závažná je krize zdravotnickému systému, kterému embargo brání v dovozu zahraničních léků. V protinádorové chemoterapii tak nemůže pokračovat na 70 tisíc syrských dětí a léčba není poskytována ani pěti tisícům pacientů odkázaných na hemodialýzu. Syrské obyvatelstvo hledá zdravotní péči v sousedních zemích, kde se jenom za odoperování apendixu platí 1500 dolarů.

Přímo v Aleppu usiluje Kustodie Svaté země o zprovoznění jedné z nemocnic, kde zamýšlí obnovit tři operační sály a dvě jednotky reanimační péče. Trvalý nedostatek vody a elektrického proudu však ztěžuje práci tamních zdravotníků, potvrzuje přímo z Aleppa O. Ibrahim Alsabagh:

“Utrpení pokračuje a je velmi silné. Lidé jsou bez vody, která teče jen v některých dnech s neustálými přestávkami, a téměř bez proudu. Dnes bude kupříkladu elektřina fungovat 2-3 hodiny. Žijeme v jakémsi zdánlivém klidu a doufáme, že potrvá. Nevíme vůbec nic o tom, co se děje kolem nás. Snažíme se žít ze dne na den, snášet každodenní tíži a nemyslet na zítřek. Nemáme žádné informace a není nám nic jasné.“

Mluvíte o zdánlivém klidu…Máte nějakou naději, doufáte v diplomatické cesty?

“Když jsem naposledy přijel do Itálie, žádal jsem všechny lidi dobré vůle, aby se za nás nejenom modlili a posílali dary, ale také aby pozdvihli hlas. Je nutné o Sýrii neustále diskutovat, a to nahlas! Potřebujeme nalézt výchozí cestu v pokojném dialogu mezi všemi stranami. Je nezbytné naléhat, vyvíjet tlak, alespoň se snažit o to, aby se zastavily neutuchající zbrojní dodávky. Učinky těchto zbraní, které přicházejí z celého světa, bohužel zakoušíme sami na sobě a našem lidu.“

Jakoby se už svět smířil s tím, co se děje v Sýrii a na Blízkém východě…

“Ano, tak trochu to je. Nemine dne, aby tu neumíraly desítky lidí, aniž by o nich někdo mluvil. Mnoho rodin žije v obrovském ponížení, hodně lidí ztratilo důstojnost. Je to pro nás velké utrpení.“

Co můžete říci o křesťanské komunitě v Aleppu?

“Křesťanské společenství je terčem zásahů, jednak protože je součástí lidu, který stojí na straně vlády a vládního vojska, a pak právě kvůli svému křesťanství. Komunita byla opakovaně silně zasažena, naposledy v noci z 10. na 11. dubna, kdy na křesťany arménského původy dopadlo deset raket hromadného ničení. Lidé spali a nebyli ozbrojení…Trpí celý syrský národ, ale křesťané zvláštním způsobem trpí za svou víru. Snažíme se hledět do budoucnosti a rozvíjíme několik programů – v současné době probíhá kurz přípravy na manželství pro některé naše mladé a chystáme letní aktivity pro děti, aby nezůstaly zavřené doma. Avšak stále v naději, že se nestane nic zlého, protože stačí jedna bomba, aby vyprázdnila ulice a zhatila jakýkoliv podpůrný a pomocný program, setkání, kurz či tábor, které se snažíme organizovat.“

Telefonuje z Aleppa člen františkánské kustodie Svaté země, O. Alsabagh.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Patriarchové blízkovýchodních církví žádají o ukončení sankcí proti Sýrii
7.12.20 Papež daroval šedesát tisíc euro každé syrské diecézi
14.11.20 Uprchlíci se chtějí vrátit, ale nemají kam
6.11.20 Řeholnice prosí o pomoc křesťanským rodinám v Aleppu a Damašku
24.9.20 Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec Alsabagh



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti