Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.5.2015 

Papež: Ten, který je Láska, ať nám dá pravou „energii pro život“

Miláno. Dnes dopoledne byla zahájena Světová výstava Expo 2015, jejímž mottem je: „Uživit planetu; energie pro život“. Součástí slavnostního ceremoniálu bylo také vystoupení papeže Františka, který z Vatikánu oslovil přítomné v přímém televizním přenosu. Jeho promluvu vám přinášíme v plném znění:

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Jsem vděčný za možnost připojit svůj hlas k těm z vás, kteří jste se sešli k tomuto zahájení. Je to hlas římského biskupa, který mluví jménem putujícího Božího lidu v celém světě; je to hlas mnoha chudých, kteří jsou součástí tohoto lidu a snaží se důstojně a s potem na čele vydělat si na chléb. Chtěl bych být mluvčím všech těchto našich bratří a sester, křesťanů i nekřesťanů, které má Bůh rád jako děti a pro které dal život, lámal chléb, kterým je tělo Jeho Syna, jenž se stal člověkem. On nás naučil prosit Boha Otce: „Chléb náš vezdejší dej nám dnes“. Výstava Expo je vhodnou příležitostí ke globalizaci solidarity. Snažme se ji nepromarnit, ale plně zhodnotit.

Spojuje nás především její téma: „Uživit planetu, energie pro život“. Také za to musíme poděkovat Pánu, tedy za výběr tématu tak důležitého a zásadního… tedy pokud nezůstane pouhým „tématem“ a bude provázeno vědomím tváří, tváří milionů lidí, kteří dnes mají hlad a nebudou dnes jíst způsobem hodným člověka. Chtěl bych, aby každý člověk, počínaje dneškem, každý člověk, který přijde na výstavu Expo do Milána a bude procházet jejími skvoucími pavilony, mohl vnímat přítomnost oněch tváří. Přítomnost skrytou, která by však měla být skutečnou protagonistkou této události: přítomnost tváří mužů a žen, kteří mají hlad, trpí nemocemi a dokonce umírají v důsledku nedostatečné nebo škodlivé potravy.

Paradox hojnosti – jak to vyjádřil svatý Jan Pavel II. v promluvě ke členům FAO (Promluva na první konferenci o výživě, 1992) – dosud trvá, navzdory vynaloženému úsilí a některým dobrým výsledkům. Také Expo je v jistém ohledu součástí tohoto „paradoxu hojnosti“, podléhá-li kultuře plýtvání a skartování a nepřispívá-li k modelu rovného a udržitelného rozvoje. Učiňme tedy toto Expo příležitostí ke změně mentality a přestaňme si myslet, že naše každodenní skutky – na každém stupni odpovědnosti – nemají žádný dopad na život těch, kdo blízko či daleko trpí hladem. Myslím na mnoho mužů a žen sužovaných hladem a zejména na množství dětí, které ve světě umírají z hladu.

A existují další tváře, které budou mít důležitou roli na Světové výstavě: pracovníci a badatelé potravinového sektoru. Pán ať každému z nich udělí moudrost a odvahu, protože jejich odpovědnost je veliká. Přál bych si, aby tato zkušenost umožnila podnikatelům, obchodníkům a odborníkům pocítit, že se podílejí na velkém projektu solidarity, totiž výživy planety v úctě ke každému muži a ženě, který ji obývá, a v úctě k životnímu prostředí. Toto je velká výzva, kterou Bůh adresuje lidstvu jednadvacátého století: totiž přestat konečně zneužívat zahradu, kterou nám Bůh svěřil, aby z jejích plodů mohli jíst všichni. Účast na tomto projektu propůjčuje plnou důstojnost práci těch, kdo na poli výživy produkují a bádají.

Všechno však začíná odtud, od vnímání oněch tváří. Nechci proto zapomenout ani na tváře všech pracovníků, kteří výstavu Expo v Miláně připravili, zvláště těch nejvíce anonymních, nejvíce skrytých, kteří si také díky Expu mohli vydělat na chléb a přinést jej domů. Kéž není nikdo zbaven této důstojnosti! A žádný chléb ať není plodem práce nehodné člověka!

Pán ať nám pomáhá zhostit se odpovědně této velké příležitosti. On, který je Láska, ať nám dá pravou „energii pro život“: lásku k dělení se o chléb náš vezdejší v pokoji a bratrství. A kéž nechybí žádnému muži a žádné ženě chléb a důstojnost práce. Děkuji.

Řekl papež František při zahájení Světové výstavy Expo 2015.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.6.17 Kardinál Turkson bude zastupovat Vatikán na zahájení výstavy EXPO 2017
31.10.15 Během Expo se vybralo 150 tisíc euro na charitu
25.8.15 Sbírka z vatikánského pavilonu Expo 2015 poputuje k utečencům do Jordánska
7.2.15 Papežovo videoposelství: Stvoření mají chránit nejenom křesťané, ale všichni
28.2.14 Svatý stolec podepsal protokol o účasti na Expo 2015Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti