Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

9.8.2004 

?Církev a sport? ? evangelizace prochází Aténami

Česká sekce RV

U příležitosti blížících se Olympijských her v Aténách dal včera Svatý Otec, během polední modlitby Anděl Páně, která se konala v jeho letním sídle v Castel Gandolfu, požehnání delegacím, představitelům států, atletům a všem, jež se budou podílet na Olympiádě. Zároveň svěřil Svatý Otec Olympijské hry a svět sportu do mateřské ochrany nejsvětější Panny Marie. A právě o vztahu církve ke sportu bude náš dnešní komentář.

V dnešní době zaujímá sport velice významnou úlohu a to jak v osobních vztazích, tak v mezinárodním měřítku. Je kritickým bodem dnešní kultury a tudíž jednou z ?hranic nové evangelizace?. Díky tomu došlo ve Vatikánu k rozhodnutí, aby byla zřízena nová sekce, nazvaná Církev a Sport, spadající pod papežskou radu Laiků - vatikánský odbor pro koordinaci aktivit laických sdružení. Vatikánská tisková kancelář v jednom prohlášení sdělila, že sport v dnešním životě zaujímá místo, které se nemůže přehlížet. ?Blížící se Olympijské hry v Aténách a milióny lidí, kteří budou sledovat jejich průběh z každého koutu světa ? stojí v prohlášení ? jsou opět jasným důkazem, jak důležitý je sport v životě naší společnosti?.

?Tendence, jež oddálily čím dál více provozování různých disciplín od původních sportovních ideálů ? zdůrazňuje dále prohlášení ? nezbytně kladou potřebu, aby i v této oblasti byly znovu obnoveny základní hodnoty?. Sport představuje pro církev jeden z kritických bodů dnešní společnosti a jednu z výzev nové evangelizace?.

Proto tedy Jan Pavel II. nedávno rozhodl ?s úmyslem, aby byl zdůrazněn zájem Svatého stolce o svět sportu, zřízení nové sekce při papežské radě Laiků, nazvané Církev a Sport. Tato sekce by měla pro církev představovat opěrný bod pro národní a mezinárodní sportovní organizace, přimět místní církve k pastoraci ve sportovním prostředí a zároveň, podporovat spolupráci mezi organizacemi sportovních katolíků a kulturu sportu, kde by sport představoval způsob celkového růstu osob a posloužil by jako nástroj ve prospěch míru a bratrství mezi národy. Dále by měl poskytnout studium specifických témat týkajících se sportu, především z hlediska etického, a nakonec organizovat a podporovat iniciativy, schopné vyvolat svědectví křesťanského života mezi sportovci?.

Asi před týdnem, u příležitosti blížících se olympijských her v Aténách, prohlásil během jednoho rozhovoru mons. Nikolaos Foscolos, že církev, přestože představuje v Řecku menšinu, se snaží uvolnit kněze a vhodná místa k modlitbě pro katolické atlety a věřící, kteří přijdou jako turisté sledovat sportovní události.

V uplynulých dnech bylo vypuštěno v Římě 31 holubic, které letěly do albánského města Valona a pak do Atén. Holubice měly připevněny na nohách kožené taštičky, které obsahovaly mírové vzkazy Svatého Otce, apoštolského nuncia z Jeruzaléma mons. Sambiho, hlavního rabína Israele Yona Metzegera E Shloma Moshe Amara, Velkého Muftího z Jeruzaléma a Palestiny, Ikrima Sabriho a jeruzalémského patriarchy, Ireneje I. Tato iniciativa, nazvaná ?Let míru?, které dal podnět představitel římské provincie Enrico Gasbarra, měla přispět k uvolnění mezinárodního napětí, k dialogu mezi hlavními monoteistickými náboženstvími a k prostředí vzájemné úcty a tolerance mezi národy. Vzkazy převzaly tři atleti různých náboženství, jež doběhli do Atén z Říma.

Připravila Marta Kratochvílová

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.2.18 Vatikánská delegace na zimních olympijských hrách v Pjongčchangu
8.8.16 Brazilské řeholnice proti obchodování s lidmi během letní olympiády
3.8.16 Papežské poselství na olympiádu: Jsme jediná lidská rodina
28.7.12 Mons. Nichols sloužil mši sv. pro katolické olympioniky
22.7.12 Benedikt XVI.: Církev hledí na Olympiády se sympatií a pozornostíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti