Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.4.2015 

Cantalamessa: Žádné násilí se ani vzdáleně nemůže dovolávat Boha

Vatikán. Liturgie památky umučení Páně se v bazilice sv. Petra se konala za předsednictví Svatého otce v pět hodin odpoledne. Velkopáteční liturgie začíná působivým úkonem prostrace, ve kterém hlavní celebrant adoruje kříž vleže, tváří obrácenou zemi (foto). Homilii, jak je v tento den zvykem, pronesl papežský kazatel otec Raniero Cantalamessa, z jehož obsáhlé promluvy vybíráme:

Křesťané zajisté nejsou jenom oběťmi vražedného násilí, které se ve světě vyskytuje. Nelze však ignorovat, že v mnoha zemích jsou oběťmi upřednostňovanými a častými. Ježíš svým učedníkům jednou řekl: „ Přichází hodina, kdy si každý, kdo vás zabije, bude myslet, že tím uctívá Boha“ (Jan 16,2). Snad nikdy v dějinách nebyla tato slova tak přiléhavá jako dnes.

„Dionýsius Alexandrijský, biskup ze 3. století – pokračoval papežský kazatel - nám zanechal popis slavení Velikonoc během krutého pronásledování římského císaře Decia: »Vyháněli nás, pronásledovali a odsuzovali k smrti. I tehdy jsme však slavili Paschu. Místo každého utrpení se pro nás stalo dějištěm slavení, ať už to bylo pole, poušť, loď, hostinec či vězení. Dokonalí mučedníci slavili nejkrásnější velikonoční svátky v nebeské blaženosti.« (in Eusebius, Církevní dějiny, VII, 22,4). Mnozí křesťané budou takto slavit letošní Velikonoce roku 2015 po Kristu.

Někdo občas najde odvahu pranýřovat z občanského hlediska zneklidňující lhostejnost světových institucí a veřejného mínění tváří v tváří tomu všemu a připomene, k čemu tato lhostejnost v minulosti vedla. Nám všem, institucím a lidem Západního světa, hrozí že se staneme Piláty, kteří si myjí ruce.

Na Velký pátek, pokračoval dále otec Cantalamessa, nám však není dovoleno protestovat proti nespravedlivému umučení našeho Pána, protože bychom zradili tajemství spásy, které slavíme.

Ježíš přemohl násilí nikoli tím, že by proti němu postavil větší násilí, nýbrž tím, že se mu podrobil a obnažil veškerou jeho nespravedlnost a nesmyslnost. Inauguroval tak nový typ vítězství, které svatý Augustin shrnul třemi slovy: »Victor quia victima – Vítěz protože oběť«(Vyznání, 10,43). Římský setník po Ježíšově posledním zvolání a vydechnutí prohlásil: »Tento člověk byl opravdu Syn Boží« (Mk 15,37). Jiní se ptali, co znamená ono mocné zvolání, které vydal těsně před svým skonem; on však byl expertem na bitvy a na boj a okamžitě rozpoznal, že to bylo zvolání vítěze.

„Problém násilí – řekl dále otec Cantalamessa - nás trýzní a skandalizuje zvláště dnes, kdy byly vynalezeny nové a úděsné formy krutosti a barbarství. My křesťané se bouříme proti myšlence zabíjení ve jménu Božím. Někdo však může namítnout: Není však Bible také plná násilí? Není Bůh nazýván Pánem vojenských šiků? Není mu snad připisován příkaz vyvraždit celá města? Nepředpisuje Mojžíšský Zákon pro jisté případy trest smrti?!

Kdyby tato námitka byla přednesena Ježíši za jeho pozemského života, určitě by odpověděl podobně jako na otázku, proč dovolil Mojžíš rozvod: »Pro tvrdost vašeho srdce, ale na začátku to tak nebylo« (Mt 19,8). Také v případě násilí to na počátku tak nebylo. První kapitola Geneze nám prezentuje svět, kde je násilí nemyslitelné jak mezi lidmi, tak mezi lidmi a zvířaty. Ba ani jako trest za smrt Ábela, tedy jako trest pro vraha, není dovoleno zabít.(Gn 4,15)“

„Ryzost Boží myšlenky – pokračoval papežský kazatel – vyjadřuje spíše páté přikázání »Nezabiješ«, než výjimky stanovené Zákonem kvůli tvrdosti srdce a hrubých lidských obyčejů. Násilí je po hříchu – bohužel – součástí života a Starý zákon, který život reflektuje a má mu sloužit, usiluje stanovenými předpisy, včetně trestu smrti, alespoň trochu usměrnit a regulovat násilí tak, aby nepodléhalo pouze osobní libovůli a abychom se vzájemně nerozsápali.“

Pavel mluví o období Boží „tolerance“ (srov. Řím 3,25). Bůh snáší násilí, jako toleruje polygamii, rozvod a další věci, ale vychovává lid pro dobu, v níž bude jeho původní plán obnoven (rekapitulován) a znovu ctěn v novém stvoření. A tato doba přišla s Ježíšem, který v horském kázání prohlašuje: »Slyšeli jste, že bylo řečeno: oko za oko, zub za zub. Ale já vám říkám: Neodporujte zlému. Spíše naopak: Když tě někdo udeří na pravou tvář, nastav mu i druhou… Slyšeli jste, že bylo řečeno: Miluj svého bližního a měj v nenávisti svého nepřítele. Ale já vám říkám: milujte své nepřátele a modlete se ty, kdo vás pronásledují« (Mt 5,38-39;43-44).

Pravým horským kázáním, které změnilo svět, však není to, které Ježíš pronesl na návrší v Galileji, ale to, které nyní mlčky hlásá z kříže – řekl dále otec Cantalamessa. Na Kalvárii pronáší definitivní Ne násilí, proti kterému staví nikoli pouhé nenásilí, nýbrž mnohem více, totiž odpuštění, mírnost a lásku. Dochází-li k násilí i nadále, nemůže se už ani vzdáleně dovolávat Boha a halit se do Jeho autority. Takové jednání by bylo degradací pojmu Boha do primitivních a neotesaných podob, které jsou náboženským i občanským smýšlením lidstva již překonány.

Pane Ježíši Kriste, prosíme Tě za naše trpící bratry ve víře a za všechny lidi, kteří jsou v této chvíli pronásledováni, křesťany i nekřesťany. Maria, Ty jsi byla pod křížem sjednocena se Synem a spolu s ním jsi šeptala „Otče, odpust jim!“. Pomoz nám přemáhat zlo dobrem, nejenom na světové scéně, ale i v každodenním životě, uvnitř našich domovů. Ty, která jsi „trpěla se svým synem umírajícím na kříži a zcela zvláštním způsobem jsi spolupracovala na díle Spasitelově poslušností, vírou, nadějí a vroucí láskou“ (Lumen gentium, 61), inspiruj muže a ženy naší doby myšlenkami pokoje, milosrdenství a odpuštění. Kéž se tak stane.

Končil papežský kazatel otec Cantalamessa svoji promluvu při velkopáteční liturgii v bazilice sv. Petra.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti