Dháka.
V Bangladéši narůstá humanitární krize způsobená v záplavami, při kterých zahynulo nejméně 600 lidí a další 3 miliony zůstaly bez přístřeší. Ničivé povodně se dotkly nejméně 30 milionů obyvatel země, žijících především ze zemědělství. Podle údajů OSN dosáhly škody 7 miliard dolarů. Na situaci jsme se zeptali Gilda Coperchia, lékaře a xaveriánského misionáře, který žije od roku 1986 v Bangladéši:
?Právě včera jsem dorazil do hlavního města. Známky katastrofy jsou kam se podíváte, i když se zdá, že vrchol povodně už máme za sebou. Teď čekáme na další po 15. srpnu, alespoň podle předpovědí vlády a meteorologů. Obyvatelstvo trpí, opravdu velmi trpí. Tady nemusí být ani přímo povodeň. Dvě tři bouřky stačí na to, aby venkovská stavení byla plná vody a bláta. Jsou to problémy, kterými trpí všichni dlouhá léta. Bangladéš zažívá každoročně podobnou situaci od června do září. Někdy stačí 10 minut deště, aby se změnil život milionů lidí, protože Bangladéš je jednou z nejlidnatějších zemí světa. Na území, které je velké jako polovina Itálie žije 150 milionů lidí.
Pomoc je důležitá v každém případě. Problémem je, jak ji využít. Letošní zprávy vypadají vážněji než obvykle především proto, že se povodeň dotkla hlavního města, vyšší společnosti, všeho co hýbe státem. My, misionáři, jsme na svých místech po celý rok a snažíme se dělat to málo, co můžeme, z našich vlastních zdrojů.? ? vyprávěl pro náš rozhlas xaveriánský misionář z Bangladéše, Gildo Coperchio.
(job)