Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.12.2014 

Vyšly Memoáry pamětníka liturgické reformy

Francie. Letos v létě vyšly Memoáry francouzského teologa Louise Bouyera (1913-2004). Tento významný liturgista byl členem přípravné komise Druhého vatikánského koncilu a Pavel VI. jej potom jmenoval členem zvláštní rady odborníků, která vypracovala pokoncilní liturgickou reformu. Tento papež měl také v úmyslu jej roku 1978 jmenovat kardinálem, ale nestalo se tak. Právě onoho roku Pavel VI. zemřel.

O. Bouyer se dožil úctyhodného věku 91 let. Tento bývalý pařížský luteránský pastor konvertoval ke katolictví roku 1939, přitahován zejména liturgií, jejímž byl ceněným znalcem ještě před svým kněžským svěcením, které přijal roku 1944. Louis Bouyer proslul zvláště svým dílem „Velikonoční tajemství“ věnovaném obřadům Svatého týdne. Jeho Paměti teprve nyní, deset let po jeho smrti, a jejich obsah možná napovídá proč. Jako každá memoárová literatura podává sice osobní pohledy autora, ale vzhledem k jeho významu a postavení stojí za zmínku. Francouzský liturgista a brilantní teolog vzpomíná bez hořkosti, ale také bez okolků na bouřlivé koncilní a zejména pokoncilní časy, mezi jejichž aktéry sám patřil. Mezi nemnoha teology, které ve svých pamětech zmiňuje pouze pochvalně, je např. Joseph Ratzinger. Mezi taktéž nepočetnými církevními hodnostáři, kteří si vážili talentů a zásluh tohoto francouzského liturgisty, vyčnívá postava milánského arcibiskupa Giovanniho Battisty Montiniho. Ten jej po svém zvolení na Petrův stolec jmenoval členem zvláštní rady expertů pro reformu liturgických knih.

Této radě, předsedal kardinál Giacomo Lercaro, který - jak vzpomíná Bouyer – byl „velkodušný, ale neschopný odolat úskokům licoměrného monsignora Annibala Bugniniho“, sekretáře této rady. Pikantní je vzpomínka, jak na Bouyera připadl úkol zkorigovat na poslední chvíli znění II. eucharistické modlitby. Spolu s benediktinským liturgistou Bernardem Bottem usedli v jedné tiché restauraci v římské čtvrti Trastevere, aby vypracovali dnes nejčastěji užívaný kánon římského misálu, protože museli odevzdat jeho text mons. Bugninimu hned druhý den ráno.

Pozoruhodné je také Bouyerovo vzpomínání na větu „Tak to chce papež“, kterou zmíněný sekretář používal k umlčení námitek, které proti jeho návrhům nezřídka vznášeli členové liturgické rady. Když francouzský liturgista již po zavedení liturgické reformy rozmlouval o jednom z jejích bodů s Pavlem VI., který – jak píše Bouyer - „projevil v této souvislosti nespokojenost nikoli menší než já“, položil mu papež nečekanou otázku: „Proč jste na tom tedy tolik trvali?“ A Bouyer odpovídá: „Přece proto, že Bugnini nás ujišťoval, že na tom absolutně trváte Vy.“ Pavel VI. tehdy odpověděl: „Jak to? Vždyť mně říkal, že to prosazovala jednomyslně vaše rada…“

Ať už tomu tehdy bylo jakkoli, faktem zůstává, že Pavel VI. roku 1976 překvapivě učinil z kuriálního úředníka, mons. Bugniniho, pronuncia a poslal jej do Teheránu, což bývalý sekretář liturgické rady v knize La reforma liturgica (1948-1975), kterou tam sepsal, s hořkostí několikrát hodnotí jako upadnutí do papežovy nemilosti.

Francouzského liturgistu pozval papež v létě roku 1978 do Castel Gandolfa, aby tam s ním trávil dovolenou. O. Bouyer tehdy z určitých důvodů nemohl přijet, čehož vzápětí litoval, protože 6. srpna toho roku Pavel VI. v Castel Gandolfo umírá. O rok později tehdejší státní sekretář kardinál Jean Villot informoval francouzského teologa o neuskutečněném papežově úmyslu jmenovat jej kardinálem, k čemuž prý nedošlo vzhledem k předpokládaným negativním vnitrocírkevním reakcím.

Doba, o níž pojednávají letos zveřejněné Mémoires Louise Bouyera (Cerf, 327 stran), je součástí již půl století vzdálených církevních dějin a jako taková by měla být nahlížena sine ira et studio, tedy bez zloby a předpojatosti. Kolik se však ještě k tomuto tématu váže zloby a předpojatosti na obou stranách tehdejšího názorového konfliktu? Reforma, o kterou v první osobě usiluje papež František, je nepochybně pokusem o překonání také tohoto, dosud ne zcela zahojeného konfliktu.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.8.19 Misál v jazyce guaraní
26.8.19 Papež František vybízí k objevování významu liturgie
27.8.17 Liturgická reforma je nezvratná, ale kýžený účinek ještě nepřinesla
24.8.17 Papež František o obnovené liturgii
28.7.17 Řeholní sestra oddávala katolický sňatek



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti