Vatikán.
Papež František dnes promluvil k více než pěti tisícům italských sportovců a členů Italského olympijského výboru. Audience se konala ve Svatopetrské bazilice v závěru mše svaté, kterou u příležitosti stého výročí vzniku italského olympijského hnutí slavil kard. Gianfranco Ravasi.
“V naší době je sport v církvi jako doma”, poznamenal papež v úvodu své promluvy a kromě události planetárního dosahu, jakou je olympiáda, poukázal na lidový, sociální, výchovný a kulturní rozměr sportu. Podle Olympijské charty má sport přispívat k budování lepšího světa bez válek a napětí a vychovávat mladé lidi bez diskriminace jakéhokoliv druhu, v duchu přátelství, solidarity a čestnosti, zdůraznil Petrův nástupce.
”Sport odjakživa podporoval univerzalitu, vyznačující se bratrstvím a přátelstvím mezi národy, svorností a mírem mezi státy, úctou, tolerancí a harmonií vůči rozdílnostem. Každá sportovní událost, a zejména olympiáda, kde se utkávají zástupci národů různých dějin, kultur, tradic, víry a hodnot, může být díky síle ideálů uschopněna k otevírání nových cest, leckdy nečekaných, při překonávání konfliktů, zapříčiněných porušováním lidských práv.”
Olympijské heslo “Citius, Altius, Fortius“ ( Rychleji, výše, silněji), pokračoval papež, nevyzývá k nadvládě jednoho národa nad druhým, ani k vylučování nejslabších a nejbezbrannějších. Staví před nás naopak výzvu, která se obrací ke všem lidem, nejenom ke sportovcům – a tou je přijetí námahy a oběti, abychom dosáhli důležitých životních cílů, uznali vlastní omezení a snažili se je překonat.
”Povzbuzuji vás k výchovnému působení ve školách, stejně jako ve světě práce a dobročinnosti, s cílem zpřístupnit sport každému člověku a věnovat pozornost nejslabším společenským vrstvám. Sport, do kterého by se začlenili nositelé různých typů postižení, cizinci, obyvatelé periferií a lidé, kteří potřebují prostor k setkání, socializaci, sdílení a hře. Sport, který se nezaměřuje na zisk, ale na rozvoj lidské bytosti, a to nezištně.”
Italský olympijský výbor jako první na světě včlenil do svých řad postavu olympijského kaplana. Tato přátelská přítomnost církve, podotkl Svatý otec, ve sportovcích zamýšlí podnítit smysl pro duchovní soutěživost.
”Některé typické pojmy sportovního slovníku se totiž vztahují k duchovnímu životu. Pochopili to také světci, kteří dokázali interpretovat zápal, nadšení, stálost, odhodlanost, výzvy i meze s pohledem namířeným do dáli, za hranice svého bytí k Božímu horizontu. Svatý Pavel vyzývá, abychom se cvičili ve zbožnosti. “Cvičení tělesné je užitečné k máločemu, zbožnost však je užitečná ke všemu. Má přece slíbenou odměnu v životě tomto i budoucím” (1 Tim 4,8).
V závěru papež František popřál Italskému olympijskému výboru úspěch při kandidatuře Říma na letní olympijské hry v roce 2024, i když, jak dodal, on už na nich nebude. Pokud by se v Římě olympiáda opravdu konala, mohlo by Svatopetrské náměstí hostit soutěž v lukostřelbě.
(jag)