Vatikán.
„Stojíme nad propastí, je třeba se zastavit. Uděláme-li krok, nebude již návratu“ – říká kardinál Gerhard Müller popisující situaci manželství a rodiny v zesvětštělém Západním světě. Manželství jako komplementární svazek ženy a muže je ohrožován a znevažován. Jsme svědky jakési sebevraždy lidstva – řekl prefekt Kongregace pro nauku víry v rozhovoru pro týdeník
National Catholic Register.
S touto tendencí se vyrovnávalo mezináboženské sympozium o komplementaritě ženy a muže v manželství, které se konalo minulý týden ve Vatikánu a skončilo velkým úspěchem. Ukázalo se totiž, že různá křesťanská vyznání a čtrnáct celosvětových náboženství bylo s to společně dosvědčit základní pravdu o manželství. Přestože jeho tradice a pojetí se liší, všichni se shodli, pokud jde o jeho přirozenost.
Kardinál Müller naznačil, že se dnes o rodině mluví mnoho. Lze mít dokonce dojem, že velmi mnoho. Ve skutečnosti se však celý ten halas týká okrajových, problematických či dokonce rodině nepřátelských záležitostí, jako jsou například pokusy redefinovat manželství státními zákony. Mnoho se mluví o sexu nebo o nevydařených vztazích, nikoli však o tom, že muž a žena se vzájemně potřebují a doplňují. A právě to zajímá drtivou většinu lidí. Chtějí vědět, co dělat, aby manželství bylo lepší a silnější. Vatikánský hodnostář zdůrazňuje, že mlčící většina buď nechápe, co se děje, anebo byla umlčena obviňováním z diskriminace, které bývá vznášeno proti těm, kdo rodinu brání. My však nemůžeme souhlasit s tím, že je manželství líčeno jako výtvor kultury či společnosti. Nikoli, je to opravdový základ lidství – zdůrazňuje prefekt Kongregace pro nauku víry.
Kardinál Gerhard Müller zároveň vyjádřil naději, že zakončené sympozium bude mít pozitivní vliv na příští synodální diskusi o rodině a poznamenal, že jednotlivá vystoupení měla velmi vysokou úroveň. Všechna je spojoval silný pocit zodpovědnosti za budoucí pokolení a závazek předat jim to, čeho se dostalo nám.
(mig)