Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.11.2014 

Papež: Na zbraně a spekulace peníze jsou, v ostatních věcech vládne finanční krize

Vatikán. Papež František oslovil v čtvrtek (20.11.) večer videoposelstvím účastníky čtvrtého ročníku Festivalu sociálního učení církve pořádaného Nadací Toniolo v italské Veroně. Jeho motto „Nad prostorem v čase“ naráží na název jedné kapitoly exhortace Evangelii gaudium: Čas je nadřazen prostoru. Papež František ve svém poselství podal několik úvah souvisejících s mottem zmíněného festivalu.

Sociální a ekonomická krize, v níž se nacházíme, nás může děsit, dezorientovat nebo naklonit k závěru, že je natolik svízelná, že nemůžeme nic dělat. Velkým pokušením je zastavit se u ošetřování vlastních zranění a nacházet v tom omluvu toho, že neslyšíme volání chudých ani utrpení těch, kdo přišli o důstojnost přinášet domů chléb, protože nemají práci. Ti, co se starají jenom o svoje vlastní rány, nakonec začnou užívat líčidel. Je to léčka. Hrozí, že lhostejnost nás učiní slepými, hluchými a němými, takže budeme přítomni jenom sami sobě se zrcadlem před sebou a všechno se bude dít mimo nás. Takoví muži a ženy jsou uzavřeni v sobě. Jeden takový se jmenoval Narcis… Touto cestou tedy ne!

„Jsme voláni jít dál a odpovědět na reálné potřeby – řekl dále papež František. Je zapotřebí opustit otřepané fráze, které jsou pokládány za bezpečné a zaručené, a uvolnit mnohé skryté či nepoznané energie, které jsou přítomny a působí velmi konkrétně. Křesťanská etika není celnice plurality názorů, jimiž se prokazuje dobro a pečuje o bližního. Být nad tím znamená rozšiřovat a nezužovat, vytvářet prostory a neomezovat se na jejich kontrolu…. Jít nad to znamená uvolnit dobro a těšit se z jeho plodů.“

K tomu je zapotřebí chopit se iniciativy. Vím, že na Festivalu je věnován široký prostor ekonomii, podnikatelům, podnikům a spolupráci. Dnes je nezbytné chopit se iniciativy také v ekonomické oblasti, protože systém vede k homologaci všeho a peníze se stávají pánem. Tento systém vede k nedobré globalizaci, která všechno podrobuje homologaci (tedy úřednímu souhlasu k použití – pozn. překl.). A kdo je pánem této homologace? Peníze.“

Chopit se iniciativy v těchto oblastech – pokračoval papež – znamená mít odvahu nenechat se věznit penězi a nebýt otrokem krátkodobých výsledků. Je zapotřebí nový způsob vidění věcí! Dám vám příklad.

Dnes se říká, že spoustu věcí nelze dělat, protože chybějí peníze. A přece na určité věci jsou peníze vždycky a nedostává se jich na jiné. Například se najdou peníze na nákup zbraní, aby se vedly války, a na bezskrupulózní finanční operace také. O tom se obvykle mlčí, zatímco se velmi zdůrazňuje nedostatek peněz pro vytváření pracovních míst, pro investice do vzdělání, do talentů, pro zvyšování životní úrovně, pro ochranu životního prostředí. Pravým problémem nejsou peníze, ale lidé. Nemůžeme chtít po penězích to, co mohou udělat či vytvořit jedině lidé. Samotné peníze nevytvářejí pokrok. K tomu je třeba lidí, kteří mají odvahu chopit se iniciativy.

Papež pak poukázal na příklad jedné rodiny, která pro své dítě postižené downovým syndromem dokázala zmobilizovat tolik energie a tvořivosti, že vytvořila nové formy pracovních vztahů pro podobně postižené děti, takže je dokázala nejen zaopatřit, ale vytvořit prostor pro jejich zdravou autonomii.

Chopit se iniciativy znamená považovat lásku za opravdovou sílu schopnou měnit věci. Mít rád svoji práci, vnímat těžkosti, cítit účast a zodpovědně jednat, znamená aktivovat onu lásku, kterou každý z nás nosí v srdci, protože nám ji Duch svatý daroval.

„Jít dál, chápat se iniciativy, uvolňovat prostory, aktivizovat se – nepovede to ke zmatku? – tázal se papež dále.

Odpověď nacházíme v biblickém pojetí času. Čas je milost a plnost. Přesah prostoru se nedocílí individuální nahodilostí, nýbrž společným podílem na cíli. Dějiny jsou cestou k naplnění. Pokud postupujeme jako lid, jdeme-li společně vpřed, náš život zaznamená tento smysl a tuto plnost.

Řekl mimo jiné papež František v čtvrtečním videoposelství účastníkům festivalu katolického sociálního učení.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.2.21 Papež: Péče, odvaha a spravedlnost proti obchodu s lidmi
12.12.20 Papež: Svatý stolec se zasazuje o šíření integrální ekologie
10.12.20 Papež: Charitativní činnost církve čerpá z evangelia a směřuje k němu
28.9.20 Papež: Matka Boží nás objímá a stmeluje
18.5.20 Zkoušky nebrání svatosti a štěstí, vzkazuje papež krakovské mládežiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti