Vatikán.
Petrův nástupce dnes pozdravil účastníky 33. mezinárodního ekumenického setkání biskupů – přátel Hnutí fokoláre, které se v těchto dnech (3.-6.11.) konalo v Castelgandolfu poblíž Říma. Čtyřicítka biskupů zastupovala sedm různých křesťanských církví z 29 zemí světa, včetně České republiky. Papež František v úvodu své promluvy poukázal na téma ekumenického shromáždění biskupů, které znělo „Eucharistie – tajemství společenství“. Poté reagoval na předchozí slova trojice biskupů.
”Jsou si palčivě vědomi hodnoty, jakou v našem strádajícím světě má upřímné svědectví o jednotě mezi křesťany a zjevné projevy úcty, či přesněji vzájemného bratrství. Toto bratrství je zářivým znamením naší víry v Krista, které přitahuje. Jestliže totiž chceme jako křesťané důrazně reagovat na mnohé problematiky a dramata naší doby, je nutné mluvit a jednat jako bratři. Tak, aby naše bratrství všichni snadno rozpoznali. Také to je způsob – a pro nás možná ten hlavní – jak na globalizaci lhostejnosti odpovídat globalizací solidarity a bratrství, která musí mezi pokřtěnými ještě jasněji zazářit.”
Papež poté vypočítal množství “smutných jevů”, které otřásají dnešním světem: nedostatek náboženské svobody, pronásledování křesťanů a jiných menšin, drama uprchlíků zapříčiněné válkami, terorismus, fundamentalismus a vyhraněný sekularismus.
”Všechny tyto problémy nás vyzývají, abychom usilovně, trvale a trpělivě hledali cesty, vedoucí k jednotě, “aby svět uvěřil” (srov.Jan 17,21) a abychom my jako první mohli být naplněni nadějí a odvahou. A mezi těmito cestami je také jedna, která je tou hlavní. Je to právě eucharistie jako tajemství společenství. Apoštol Pavel již od svého prvního listu Korinťanům – ve kterém se přednostně jedná o tématu rozdělení – označuje večeři Páně za ústřední okamžik v životě společenství. Je to “okamžik pravdy” – při něm v nejvyšší míře dochází k setkání mezi Kristovou milostí a naší zodpovědností. V eucharistii jasně vnímáme, že jednota je dar a zároveň zodpovědnost, a to velmi vážná”.
Řekl Svatý otec biskupům z Hnutí fokoláre, mezi kterými byli také emeritní pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk, plzeňský biskup František Radkovský a ThDr. Pavel Černý z Církve bratrské.
(jag)