Vatikán.
Deník Svatého stolce
L´Osservatore Romano ve svém pondělním vydání (29.9.2014) přináší souhrn z papežovy homilie, kterou pronesl při sobotní mši svaté pro vatikánskou stráž. Je zajímavé, že také letos se papež ve svém kázání zaměřil na nejzáludnějšího protivníka vatikánských policistů. A tím je zajisté ďábel, prohlásil Svatý otec. Nikoli však pouhá jeho představa, ale reálná osoba. Je to bytost zlá a vychytralá, která ví, jak zabíjet. Ničí život druhých lidí a celé církve tím, že rozsévá koukol nesváru, který pak vybuchuje jako bomby.
Papeže Františka k homilii inspirovala postava sv. archanděla Michaela, patrona vatikánské stráže, který, jak poznamenal, neustále pozorně střeží církev a také nás této ctnosti učí. Posláním vatikánské stráže je chránit a uchovávat tento stát, který slouží svobodě církve a svobodě římského biskupa. Chránit je krásné slovo, pokračoval Svatý otec. Obsahuje v sobě totéž povolání, kterým Bůh pověřil rovněž sv. Josefa – tedy ochraňovat Ježíše, Boha a nakonec také církev. Vatikánští strážníci jsou tudíž ochránci v archandělově škole, kde se od svého patrona učí odvaze a Boží chvále.
Chválíte Boha tak, jako anděl? Modlíte se k němu modlitbou chval?, ptal se římský biskup přítomných a dodal: Kladu vám tyto otázky, abyste byli dobrými strážci a s odvahou vyháněli zlé duchy a také ty lidi, kteří ničí církev. Přestože někdo říká, že ďábel je pouhá idea, chci se od této „ideje“ držet co nejdál, podotkl papež. Povoláním strážníka je tedy za pomoci všech lidských ctností, modlitby a adorace chránit Boží lid před ďáblem a vnějším pokušením. Strážce nemůže být hloupý, poznamenal Svatý otec. Naopak, musí být bystrý a pozorný jako noční hlídky, které bdí, aby do státu nepřišlo nic špatného.
V souvislosti s domnělými teroristickými hrozbami proti Vatikánu, o kterých v těchto dnech referovaly sdělovací prostředky, papež vyzval vatikánskou ostrahu k obezřetnosti. Střežíte brány a okna, aby jimi neprošla bomba, řekl. Chci vám ale sdělit něco trochu smutného, dodal, bomby jsou také uvnitř, a jsou velmi nebezpečné. Buďte, prosím, ostražití, nabádal Petrův nástupce. Nepřítel totiž v temnotě mnoha špatných životů rozsil koukol. Každé semeno koukolu je ničivá bomba, která nedovolí růst pšenici, ale naopak ničí život. Jsou to bomby domácího původu nebo atomové?, ptal se papež a ihned odpověděl: V každém případě jsou nebezpečné. Uvnitř Vatikánu je takovýchto bomb velké množství, konstatoval papež, avšak nejhorší z nich je pomluva. Klevety každodenně ohrožují život církve a státu, prohlásil, protože každý pomlouvačný člověk na vatikánské půdě rozsévá bomby, zmar, zabíjí druhé. I kdyby na klepech bylo něco pravdy, dotyčný nemá právo je šířit na všechny strany, ale pouze zodpovědnému nadřízenému. Buďte na stráži před pomlouvači, vybízel papež strážníky. Jednou z chorob vatikánského státu jsou klevety, dodal. Ačkoliv v něm žijí mnozí laici, kněží, řeholnice a biskupové, kteří rozsévají dobrou setbu, ďábel využívá také laiků a některých kněží, zasvěcených osob, sester, biskupů, kardinálů a dokonce i papežů, aby zasel koukol. Tomuto nebezpečí čelím také já, upřesnil papež, protože ďábel v nitru ponouká.
Nerozsévejme tedy bomby, vybízel znovu papež František. Od vatikánského strážníka to navíc vyžaduje zvláštní odvahu, aby dokázal říci: Prosím vás, pane, paní, otče, sestro, Excelence, Eminence, Svatosti, nepomlouvejte, tady to není možné!, zdůraznil Svatý otec a dodal: Je tu nezbytná vaše rozhodnost, abyste zastavili tuto výbušnou setbu, která ničí církev.
Jaký bude osud člověka, který roznáší klevety?, tázal se papež František na konci své homilie. Evangelium říká, že ti, kdo pohoršují a dělají nepravosti, půjdou do ohnivé pece, kde bude pláč a skřípění zubů. Budou odsouzeni k hanbě, k věčné hrůze, rovněž varuje prorok Daniel. Takový bude konec pomlouvače, řekl papež František vatikánské stráži ještě předtím, než vyslovil závěrečné přání: „Kéž by na poslední straně našich životů stálo: Byl to dobrý člověk, rozséval dobrou setbu. A kéž by na této stránce nebylo to nejsmutnější: Byl to špatný člověk, rozséval bomby svárlivosti“, zakončil Petrův nástupce svou homilii pro vatikánský strážní sbor při sobotní ranní mši svaté.
(jag)