Vatikán.
Papežský sbor Sixtinské kaple poprvé ve své historii vstoupí na čínskou půdu. Ve dnech 19. až 23. září vystoupí na koncertech v Macau, Hongkongu a Tchaj-wanu. Turné organizují místní státní úřady a katolické diecéze. Sixtinský sbor tak pokračuje v ekumenickém a mezináboženském projektu kulturní výměny, který jej v posledních letech zavedl do Moskvy, Londýna či Lipska, potvrzuje pro naše mikrofony sbormistr
mons. Massimo Palombella:
„Když studujeme, bádáme a dohledáváme původní prameny, snažíme se o profesionální poctivost. To je první základ kulturního dialogu, který navazuje na společné základy. A společné prameny jsou také v hudbě.“
„Nebeské melodie ve Velké Číně“. Takový je titul koncertů, na kterých zazní hudba Pierluigiho da Palestrina, Orlanda di Lasso, Gregoria Allegriho a Lorenza Perosiho. Všechny skladby jsou z historického repertoáru papežských bohoslužeb. Koncerty se budou konat v katedrále v Macau, Hongkongském kulturním domě a v Národní hudební síní v Tchaj-pej.
„V zásadě koncerty utváříme vždy tak, aby tam byl gregoriánský chorál, a tedy Palestrina, de Victoria a Orlando di Lasso jako nejryzejší výraz klasické polyfonie.“
Z pověření kardinála státního sekretáře papežský hudební sbor doprovodí nedělní eucharistii v hongkongské katedrále, kterou bude slavit kard. John Tong Hon.
„Bude velice zajímavé spolupracovat s místním katedrálním sborem, nalézt společné body v jediné realizaci liturgické reformy II. Vatikánského koncilu. Máme odlišné hudební tradice, ale v hloubce nás pojí jediná ekleziologie.“
Papež František při svém nedávném přeletu čínského vzdušného prostoru cestou do Koreje vyslovil svou úctu čínskému lidu a projevil přání zemi navštívit. Jaké bude papežské poselství vašeho turné?
„Jediné papežovo poselství, které přinášíme, je poselství kulturní výměny. Klademe její základy, které jsou také základem evangelizace. Kultura je totiž hybnou silou evangelizace.“
Uzavírá sbormistr papežského sboru Sixtinské kaple.
(jag)