Rimini.
Na Mítinku za přátelství mezi národy v jaderském letovisku Rimini vystoupil stálý pozorovatel Svatého stolce v ženevském sídle OSN.
Arcibiskup Silvano Maria Tomasi se obrátil s důraznou výzvou k mezinárodnímu společenství, aby zastavilo násilí islamistů v Iráku a dalších oblastech, kde příslušníci náboženských menšin trpí pronásledováním. Korespondentku Vatikánského rozhlasu zajímalo, jaká je role církve v takovýchto oblastech.
„V kontextu násilností a tragédií církev pracuje obtížně, avšak vytrvale. Svědectví Svatého otce je jasné. Pokračuje ve svých výzvách k mezinárodnímu společenství, vybízí k vyjednávání a prostřednictvím Spojených národů naléhá na zastavení agresora. Nás věřící zve opakovaně k modlitbě a ke hledání cest míru. Před několika dny se shromáždili místní biskupové a patriarchové – jak pravoslavní, tak katoličtí různých obřadů (syrského, chaldejského a melchitského), aby zformulovali své návrhy. Za prvé požadují mezinárodní pomoc, která by zamezila vraždění křesťanů, jezídů a dalších skupin. Fotografie ukazují, jak se hlavy popravených křesťanů naražené na háky užívají jako ozdoba na zídky a branky. To je skutečně neslýchané a nepřijatelné! Za druhé místní biskupové žádají přítomnost mezinárodních sil, která by křesťanům zaručila návrat do jejich domovů. Není správné, že mezinárodní společenství křesťany automaticky odsuzuje k exilu. Mají právo na to, aby žili ve svém domově, kde přebývali už před příchodem islámu a kde jsou už sedmnáct století. Přítomnost křesťanů navíc prospívá islámské komunitě, protože napomáhá mnohotvárnosti sociálního kontextu, čímž se pomalu vyvíjí demokracie, respektující každého člověka a skupinu.“
Další znepokojivé zprávy docházejí z Nigérie. Skupina Boko Haram vyhlásila islámský chalífát ve městě Gwoza. Má nás tato zpráva vyděsit?
„Děsit by nás mělo násilí, kterého se Boko Haram dopouští. Skutečnost, že nástrojem k získání moci je systematické násilí vůči civilistům, zejména křesťanům, klade mezinárodnímu společenství otázku, jak reagovat. Nigérie dělá, co může, aby se vyrovnala s touto fundamentalistickou sektou. Boko Haram sice skrývá svou touhu po moci za náboženským slovníkem, avšak v základech tohoto hnutí ve skutečnosti nacházíme snahu po ovládnutí území a jeho kontrole. Mezinárodní společenství by tedy mělo zřetelně odsoudit metody zmíněného hnutí a vhodným způsobem podporovat nigerijskou vládu, aby jej dokázala vymýtit.“
Uvedl pro Vatikánský rozhlas stálý pozorovatel Svatého stolce v ženevském sídle OSN.
Na okraj svého vystoupení v Rimini arcibiskup Tomasi uvedl, že návštěva kard. Fernanda Filoniho v Iráku bude mít pravděpodobně ještě další pokračování. Prefekt Kongregace pro evangelizaci národů o své misi promluví na příštím zasedání Rady pro lidská práva. Ve Washingtonu se v brzké době setkají patriarchové východních církví s kard. Leonardem Sandrim, prefektem Kongregace pro východní církve, dodal mons. Tomasi. Cílem setkání je zapojit americké biskupy, aby působili na tamní veřejné mínění. Další mírové iniciativy bude Svatý stolec vyvíjet na půdě OSN v Ženevě, uzavřel vatikánský diplomat.
(jag)