Irák/Sýrie.
Vůdce Islámského státu v Iráku a Levantě Abú Bakr al-Bagdádí dobýval v posledních týdnech stále širší území v Iráku a Sýrii, navzdory posvátnému muslimskému měsíci ramadán. Postup ozbrojených jednotek tzv. chalífátu pro naše mikrofony komentuje muslimský teolog
Adane Mokrani, vyučující Papežského institutu arabistických studií a islamologie (
Pontificium Institutum Studiorum Arabicorum et Islamicae, PISAI).
“Nenazývám toto uskupení chalífát, ale definuji ho jako teroristickou skupinu sektářského ražení. To, jak se tato teroristická formace vyvinula, je dosud obestřeno tajemstvím. Její rozvoj se vyznačuje některými dosud neznámými aspekty. Barbarské pronásledování křesťanů v Iráku a Sýrii je v zásadním rozporu s dějinami křesťanství, které tu má původní historické kořeny. Aktivita této skupiny – tedy pronásledování křesťanů, násilné výzvy ke změně náboženství nebo vyžadovaná platba daně – odporují nejenom lidským právům, ale také islámským principům a hodnotám. Právě z tohoto důvodu v tomto měsíci ramadán mnozí muslimové jak v Iráku tak ve světě vyslovili svou podporu iráckým křesťanům. Jejich přítomnost na Blízkém východě totiž potřebujeme.“
Reakcí na ofenzívu teroristické skupiny Islámského státu by mělo být další posílení mezináboženského dialogu, soudí Adnane Mokrani a dodává: Zejména v krizových časech by se křesťansko-islámský dialog měl nejvíce rozvíjet.
“Toto uskupení Islámského státu v Iráku a Levantě ovšem islám v žádném případě nezastupuje. Naopak, pouze vytváří důvody a ospravedlnění pro islamofobii, strach z islámu. Muslimové se musí rozhodně zasadit o jeho vymýcení, protože je hrozbou nejenom pro křesťany, nýbrž především muslimy. Musíme využít všech možných prostředků, abychom se ho zbavili.“
Vysvětluje profesor Papežského institutu arabistických studií a islamologie.
(jag)