Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.7.2014 

Lev XIII.: Království peněz se pokouší přemoci církev a ovládnout lid

Vatikán. Po zveřejnění rozhovoru papeže Františka s italskou žurnalistkou Františkou Giansoldatiovou pro deník Il Messaggero se objevil názor, že šlo o první interview, které papež poskytl ženě - žurnalistce. Avšak historickým - a možná překvapivým - faktem je, že první papež, který tak učinil, nebyl František, ale před více než jedním stoletím Lev XIII. Bylo to pro francouzský list Le Figaro. (Článek vyšel také italsky v římském listu Voce della Verità pod titulkem Madame Séverine a Roma, 7.-8. srpna 1892).

Rozhovor s názvem Papež a antisemitismus, který vyšel na titulní stránce listu 4. srpna 1892, nesl podpis Caroline Rémy, zřejmě první ženy, která se naplno věnovala novinařině a psala pod psedonymem Séverine. Ta představila svoji žádost tehdejšímu státnímu sekretáři Marianovi Rampolla del Tindarovi v dopise z 9. července, ve kterém se sama prezentovala jako „žena, která byla křesťankou a vědoma si toho, miluje maličké a brání slabé“ a také jako „socialistka, která, není-li ve stavu milosti, uchovala si přesto ve svém srdci hluboký respekt k víře a ctí starobylý majestát a vězněnou svrchovanost“. Její žádost, v níž naráží na tehdejší politický status papeže jako tzv. vatikánského vězně, byla ihned přijata. Rozhovor se Lvem XIII. trvající 70 minut se konal 31. července 1892. Jeho přepis, který byl potom přehlédnut státním sekretářem, však neuspokojil plně ani Svatý stolec a nemálo rozčeřil tehdejší mediální hladinu. Spíše však na politické a diplomatické úrovni než samotným obsahem konverzace mezi 82 letým papežem a horlivou 37 letou francouzskou žurnalistkou, která se mimo jiné zasazovala o volební právo žen a později se angažovala za spravedlnost také v tzv. Dreyfusově aféře.

Lev XIII. v rozhovoru s ní mluvil o nepřípustnosti „náboženské či rasové války“ a připomněl ochranu, kterou církev jakožto shovívavá matka poskytovala Židům a jejich způsobu života v ghettu. Řekl však zároveň, že církev „ve své mírnosti a lásce nemůže před svými zbožnými a horlivými dětmi upřednostňovat bezbožné nebo ty, kteří ji odmítají a působí jí zármutek a bolest“. Lev XIII. se v rozhovoru nevyhnul pohledu na aktuální dění, když nejprve načrtnul, že „církev, která hájí utiskované, má také poslání hájit sebe samu proti každé formě útisku“ a konstatoval, že „nyní po mnoha dějinných peripetiích povstává království peněz, které se pokouší přemoci církev a ovládnout lid penězi“, přičemž dodal, že „ani církev, ani lid to nedovolí“.

Rozhovor papeže Lva XIII. s francouzskou žurnalistkou Carolinou Rémyovou pro deník Le Figaro z roku 1892 tak ve vztahu k tomu poslednímu rozhovoru Petrova nástupce pro deník Il Messaggero z 29. června t.r. ukazuje dokonce i určitou afinitu probíraných sociálních témat, která se ani v průběhu novodobých dějin nemění zas tak podstatně, jak by se mohlo zdát.

Podle článku prof. Gian Maria Vianna Se intervistato é il Papa z časopisu Vita e pensiero, 19. ledna 2011 a knihy Giovanni Miccoli, Cristianesimo nella storia (1996).

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.9.10 Benedikt XVI. uctí 200. výročí narození Lva XIII.
31.10.03 Očištění paměti je jedinou cestou ke vzájemné vstřícnosti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti