Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.7.2014 

Ve Vietnamu stoupá počet kněží a řeholnic, chystá se otevření Katolické univerzity

Ho Či Min. Bez ohledu na četná omezení, která jsou komunistickým režimem nakládána na katolickou církev ve Vietnamu, stále v této zemi roste počet katolíků i povolání ke kněžství a zasvěcenému životu. Tamější společenství věřících, které čítá 7% z 80 milionů obyvatel, tj. necelých 6 milionů, má 3000 tisíce seminaristů. „Povolání rostou díky rodinám, které horlivě žijí víru. Lze říci, že obtíže posílily jejich vztah k Pánu“ – domnívá se arcibiskup Paul Bùi Văn Ðoc.

Ordinář arcidiecéze Ho Či Min zdůrazňuje příklad, jaký nachází mládež doma. „Jejich matky a otcové se denně účastní mše, kladou Boha do středu svého dne a předávají dětem od nejútlejšího věku, že povolání je darem, který se přijímá s radostí“ – říká dále vietnamský arcibiskup. Poukazuje také na to, že svůj prostý život chápou jako příležitost a nikoli jako přítěž. Vede to k tomu, že každé manželství má v průměru tři nebo čtyři děti, a díky tomu skoro z každé rodiny přichází seminarista či řeholní osoba.

Podle vietnamského biskupa spočívá tajemství dobré a účinné pastorace ve třech dimenzích, jimiž je modlitba, prostý život a výchova. Pronásledování a represe ze strany státu víru vždycky paradoxně posílily. Spíše než komunismu je třeba se dnes obávat nové ideologie materialismu šířící se internetem a televizí. Arcibiskup Bùi Văn Ðoc se domnívá, že tato ideologie sice přímo nepopírá existenci Boha, ale účinně lidi od Boha odtahuje.

Na druhé straně, sdělil arcibiskup bývalého Saigonu italskému internetovému deníku Vatican Insider, se na obzoru rýsuje první katolická univerzita ve Vietnamu. Nejedná se o sen, ale o plán, jehož uskutečnění se blíží mílovými kroky. Bude to zásadní přelom v dějinách církve ve Vietnamu a znamení očekávaného návratu svobodného školství, dušeného komunistickou vládou po šedesát let. „Dialogický postoj vůči státní moci přináší plody,“ říká arcibiskup Bùi Văn Ðoc. Ve Vietnamu vyrostly v posledním desetiletí desítky soukromých vzdělávacích institutů, které jsou řízeny zahraničními univerzitami. „Proč by tedy katolická církev měla být zbavena této možnosti?“ – táže se vietnamský arcibiskup. Schválení vatikánské Kongregace pro katolickou výchovu je podle jeho sdělení již na dohled a vietnamské ministerstvo školství je projektu rovněž nakloněno a mohl by být schválen v průběhu roku. „Chováme v tomto směru velkou důvěru, řekl arcibiskup Ho Či Minu. Půjde o důležitý krok pro obecné dobro země a znamení světlé budoucnosti Vietnamu. Na severu země bylo svobodné školství zrušeno komunistickou stranou v roce 1954, zatímco na jihu vstoupilo v platnost roku 1975, kdy církev již spravovala více než dvě tisícovky výchovných institucí, počínaje mateřskými školkami a konče vyššími školami. Během posledních let dosáhla církev svobodu při přijímání kandidátů kněžství, v čemž byla dosud podrobena státním kvótám pro počet seminaristů, jak jsou známé z dob totality také v bývalém Československu. Projekt katolické univerzity byl odstartován před třemi roky, tehdy působilo ve Vietnamu 23 soukromých většinou zahraničních univerzit. Předseda Vietnamské biskupské konference bude moci za měsíc mluvit s papežem Františkem během jeho pastorační návštěvy v Jižní Koreji, které se také zúčastní.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.9.20 Nárůst povolání ve Vietnamu si vyžádal stavbu nového semináře
23.1.20 Monastický život cisterciáků přitahuje mladé Vietnamce
2.1.20 Vietnamské sestry ubránily svůj kostel a klášter před konfiskací
5.11.19 Vietnamská církev akceptovala uctívání předků
4.11.19 Dar Tovaryšstva Ježíšova pro VietnamHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti