Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.7.2014 

Benedikt XV. - prozíravý novátor

Řím. Zapomenutý prorok, kterého však historici objevují jako velkého papeže minulého století, totiž Benedikt XV., jehož 100. výročí zvolení na Petrův stolec připadá na letošní rok. V těchto týdnech, kdy se vzpomíná na 100. výročí začátku Velké války, nabývá jeho učení a dílo mimořádné aktuality. 3. září 1914 za hřmotu děl, na počátku války, která zachvátila Evropu, byl zvolen papežem boloňský arcibiskup, kardinál Giacomo della Chiesa. Právě tato válka, kterou definoval jako „zbytečné krveprolití“, hluboce poznamenala jeho pontifikát. Působil na Petrově stolci v nejrůznějších oblastech jen o něco déle než sedm let. Snažil se nejenom zastavit zuřící konflikt, ale navázal vztahy s Blízkým i Dálným východem, promulgoval nový kodex kanonického práva, ztlumil tóny modernismu, reorganizoval misie a podpořil katolíky vstupující do politiky. Nejvíce svých sil však věnoval úsilí o mír.
Hovoří profesor církevních dějin o. Massimo Mancini OP:

Je to papež, který v těch nejsložitějších situacích, kdy Svatý stolec nebyl mezinárodně uznáván, dokázal být nepřehlédnutelným a účinným prostředníkem mezi mocnostmi za účelem dosažení míru, třebaže se podařilo jej nastolit až po čtyřech letech války. Benedikt XV. vyzýval všechny národy a všechny státy k míru. Nepostavil se na žádnou stranu, což mu mnozí vytýkají. Tento papež věděl, že úkolem otce všech křesťanů je přinášet mír všem, aniž by stranil jedné mocnosti více než druhé. Zůstal však nepochopen.

Nebyly to jenom teoretické výzvy k míru. Díky svým diplomatickým zkušenostem se tento papež staral o konkrétní řešení konfliktů, pokračuje italský dominikán:

Na jedné straně se, nakolik jen to bylo možné, pokouší nabízet pomoc všem, které postihly válečné útrapy. Na druhé straně, po třech letech krvavé a tragické války papež přichází s návrhem a posílá diplomatickou nótu všem válčícím mocnostem, ve které naznačuje řešení konkrétních problémů. Jeho detailní návrh je však válčícími stranami odmítnut, až na jedinou výjimku, totiž rakouského císaře Karla I. Nebyl to zajisté úspěch, ale byl to velký prorocký moment tohoto papeže.

Také v oblasti misií zanechal Benedikt XV. výraznou stopu, říká dále církevní historik:

Encyklikou Maximum illud z roku 1919 dal Benedikt XV. nový impuls misiím na různých kontinentech ve snaze dosáhnout toho, aby tamější klérus byl tvořen převážně domorodými kněžími. Tedy kněží i biskupové měli být z řad lidu. Misie neměly být spojovány s kolonialismem evropských mocností, nýbrž měly dát vyniknout tomu nejlepšímu v evangelizovaných národech a učinit tak evangelní poselství autentičtějším.

Byl prozíravým novátorem i pokud jde o roli katolíků v politice, říká o. Mancini:

Benedikt XV. je také mužem, který pozorně sleduje účast katolíků v politice různých zemí. Především v Itálii, kde podpořil založení lidové strany pod vedením dona Luigiho Sturza, první italskou politickou stranu katolické inspirace. Za pontifikátu Benedikta XV. byla také, byť velice potajmu, zahájena jednání, jejichž cílem bylo dosáhnout řešení vážného problému tzv. římské otázky, tedy postavení Svatého stolce, které zůstalo několik desetiletí nevyřešeno a vyvolávalo konflikty mezi Itálií a Svatým stolcem.

Říká profesor církevních dějin, italský dominikán o. Massimo Mancini v souvislosti s pontifikátem Benedikta XV., jehož 100. výročí zvolení připadá na letošní rok.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.8.17 Před sto lety napsal Benedikt XV. představitelům válčících stran
1.8.17 Benedikt XV. představitelům válčících stran
28.6.14 Benedikt XV. o válce z let 1914 - 1918Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti