Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.6.2014 

Muslimský přítel papeže Františka: Nedávejme se politicky manipulovat

Vatikán. Cesta papeže Františka do Svaté země byla činem “duchovní diplomacie”, která překonala veškeré očekávání, míní Omar Abboud, argentinský muslim, který společně s rabínem Skorkou papeže na pouti doprovázel. Předseda Institutu pro mezináboženský dialog v Buenos Aires navštívil římskou redakci deníku L´Osservatore Romano. Pro vatikánský list vyprávěl o svém přátelství s kardinálem Bergogliem, ale také o muslimských kořenech své vlasti (26.6.2014).

”Z otcovy strany jsem Libanonec, z matčiny Syřan. Prarodiče do Argentiny přijeli ve třicátých letech a dědeček, Ahmed Abboud, tu založil nakladatelství El Nilo. Vydal v něm první překlad Koránu do španělštiny; převod z arabštiny si vyžádal sedm let. Publikoval také díla arabských básníků, žijících ve Španělsku a na Sicílii. Jeho knihovna čítala sedm nebo osm tisíc svazků”,

odhaluje Omar Abboud své rodinné zázemí a dodává: Dnes žije v Argentině na pět set tisíc muslimů, ale více než milion Argentinců má středozemské kořeny. Arcibiskupa Buenos Aires poznal v květnu roku 2002, když dostal pozvání na Te Deum do katedrály.

”Bylo to složité období, a to z mnoha důvodů, vzpomíná. V mém osobním vnímání historie bylo 11. září na světové úrovni rozhodující událostí, více než pád Berlínské zdi. Od té doby jen velmi stěží vychází na povrch hlas tiché islámské většiny, která chce pouze v klidu žít a pracovat. Udusilo jej násilí fundamentalistických skupin. Tuto situaci může změnit pouze dlouhodobý výchovný program, kvůli kterému v Buenos Aires vznikl Institut pro mezináboženský dialog.”

S touto institucí od jejího oficiálního založení v roce 2005 za katolickou stranu nepřetržitě spolupracoval také kard. Bergoglio. “Je to člověk nebývalého kulturního rozhledu, s nevšední schopností sociální analýzy”, soudí Abboud.

“Vždy jasně a rozhodně odsuzoval jakýkoliv typ terorismu. Oslovovalo mne, že se nikdy politicky nevázal. Jeho homilie jsou opravdu homilie, nikoli mítinky. Na druhé straně nikdy neváhal politiky kárat v otázkách chudoby a marginalizace. Opakovaně nám otevíral bránu katedrály, aniž by kdy směšoval obřady. Ctil jedinečnost a dějiny každého z nás, naši odlišnou náboženskou identitu – a to nejenom slovy, nýbrž skutky.”

Když byl Bergoglio na buenosaireském arcibiskupském stolci, upřímně se zajímal o argentinské menšinové náboženské tradice. Vytvářel prostor, kde by různé víry mohly vstupovat v dialog. Avšak nikoliv dialog míněný jako teologické diskuse nebo zdvořilostní popíjení čaje, nýbrž jako každodenní překonávání předsudků a vciťování se do druhého. Ve schopnosti vcítit se do svého mluvčího kard. Bergoglio opravdu vynikal, poznamenává jeho muslimský přítel. Dialog s argentinskými židy a muslimy byl vždy uctivý a srdečný, podotýká Abboud, nyní se přesouvá na světovou rovinu.

”Řešení blízkovýchodního konfliktu bude mít vliv na celý svět. Právě proto je důležité, aby se dala do chodu “duchovní diplomacie”. Papežova cesta do Svaté země v tomto ohledu předčila veškerá očekávání. Papež Bergoglio, který se modlí před betlémskou zdí a líbá ruku obětem šoa, spojil obraz a pojem v symbolické řeči, která byla velice prostá, ale také velice účinná. Každý krok – modlitební vigilií za Sýrii počínaje – byl malým velkým dílem politického umění a obrovskou příležitostí k dialogu pro islámský svět, dveře, otevírané do nemuslimského světa.”

Tuto příležitost musíme využít, zdůrazňuje Omar Abboud. “Prázdná slova, reprezentativní konference plné formálních řečí bez reálných důsledků patří do minulosti. Je nutné investovat čas a energii do vzájemného poznání, ve snaze vyhnout se jakékoliv manipulaci. Politika je totiž často mnohem fundamentalističtější než náboženství”, uzavírá pro vatikánský deník muslimský přítel papeže Františka.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Papež zavolal mladíkovi, z jehož dopisu citoval
18.2.20 Papež, jak jsem ho poznal – nová kniha italského vatikanisty
30.12.19 Papežova vzpoura proti apokalyptické rétorice
14.3.19 Bergoglio za diktatury zachránil víc lidí než známo
24.7.18 Otec Fiorito a Bergoglio – lidová zbožnost a teologie kulturyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti