Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.6.2014 

Římský biskup: ekumenismus potřebuje “teologii na kolenou”

Vatikán. Římský biskup dnes přijal delegaci konstantinopolského ekumenického patriarchátu, kterou vede pravoslavný metropolita z Pergama Ioannis Zizioulas. Tradiční výměna delegací se mezi Římem a Istanbulem uskutečňuje u příležitosti patronátních svátků – tedy sv. Petra a Pavla a sv. Ondřeje. Papež František svou promluvu k “sesterské konstantinopolské církvi” zahájil vzpomínkou na “milovaného bratra Bartoloměje”, tedy ekumenického patriarchu. Připomněl jejich společnou pouť do Svaté země a také následnou modlitbu za mír na Blízkém východě v blízkosti hrobu apoštola Petra.

“Pán nám daroval tyto příležitosti k bratrskému setkání, při kterých jsme měli možnost jeden druhému projevit lásku v Kristu, který nás spojuje, a obnovit společnou vůli k pokračování v cestě směřující k plné jednotě.”

Dobře víme, že tato jednota je Božím darem, dodal římský biskup. Již nyní z tohoto daru můžeme čerpat pokaždé, když v síle Ducha svatého jeden na druhého pohlédneme očima víry. Pouze takto rozpoznáme své místo v Božím plánu, a nikoli svou pozici jako dějinný důsledek svých hříchů.

”Jestliže se pod vedením Ducha svatého naučíme jeden na druhého dívat v Bohu, půjdeme po společné cestě ještě rychleji. Bude jednodušší také spolupráce v mnoha oblastech každodenního života, která nás už dnes šťastně spojuje.”

Tento teologální pohled, živený vírou, nadějí a láskou, vede k ryzímu teologickému uvažování, pokračoval Svatý otec. A právě tato reflexe je skutečnou Boží vědou (scientia Dei), která může na cestě jednoty přiblížit jednoho k druhému, byť se vychází z rozdílných perspektiv.

”Důvěřuji proto v práci smíšené mezinárodní teologické komise a modlím se za ni, aby se stala výrazem tohoto hlubokého pochopení, této teologie “dělané na kolenou”. Úvahy o primátu a synodalitě, o společenství všeobecné církve, nebo o úřadu římského biskupa se tak nestanou akademickým cvičením ani pouhou disputací mezi nesmiřitelnými pozicemi”.

Všichni se tudíž potřebujeme s odvahou a důvěrou otevřít působení Ducha, vybízel papež František. Musíme se dát vtáhnout do Kristova pohledu na církev a postupovat cestou duchovního ekumenismu, který posílilo mučednictví mnoha našich bratří, končil římský biskup svou promluvu k pravoslavné delegaci. Také metropolita Zizioulas ve svém pozdravu poukázal na důležitost nedávných setkání papeže s patriarchou Bartolomějem a na práci teologické komise.

”Mezinárodní smíšená komise pro dialog mezi katolickou a pravoslavnou církví bude zasedat v září na plenárním shromáždění, aby pokračovala v diskusi o církevním primátu. Je to složitá otázka, avšak s Boží pomocí doufáme, že v tomto ohledu pokročíme. Způsob, jakým Vaše Svatost chápe církevní primát a naplňuje jej v praxi, dodává inspiraci a naději našemu úsilí v dosažení shody o tomto ožehavém tématu.”

Uvedl pergamský metropolita. Delegaci konstantinopolského ekumenického patriarchátu ještě čeká jednání s Papežskou radou pro jednotu křesťanů. A v neděli se zúčastní liturgie ze slavnosti sv. Petra a Pavla, kterou bude římský biskup slavit ve Vatikánské bazilice.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti