Francie.
Evropský soud pro lidská práva odmítl eutanázii pro Vincenta Lamberta, muže ochrnutého po autohavárii, který od roku 2008 žije ve vegetativním stavu s pomocí umělé výživy a hydratace. Francouzská státní rada, tedy nejvyšší soudní instance, v úterý stanovila, že je možné čtyřicetiletého tetraplegika od výživy odpojit. Ukončení života požaduje Lambertova manželka, zatímco rodiče a sourozenci jsou proti. Výnos Nejvyššího francouzského soudu komentuje pro naše mikrofony
O. Pierre-Hervé Grosjean, generální sekretář etické a politické komise versailleské diecéze.
„Je to velmi závažné rozhodnutí, ke kterému soudy ve Francii přistoupily po dlouhé době a vůbec poprvé. Zákon tu nařizuje smrt člověka. Je totiž nutné být poctiví a přinejmenším ctít pravdu skrytou ve slovech : přerušení umělé výživy znamená smrt hladem. Ve Francii je 1500 pacientů ve stejné situaci jako Vincent Lambert a rozhodnutí soudu vážně dopadne na jejich budoucnost. Kromě toho se nastoluje otázka ukončení života. Je totiž nutné připomenout, že Vincent Lambert může dál žít, protože sám dýchá. Kvůli ochrnutí však potřebuje pomáhat s výživou. Je tedy podávání umělé výživy těžce postiženému pacientovi neúměrná„péče za každou cenu“ nebo je to přiměřená lékařská péče, která přísluší každému člověku? Pro Státní radu se jednalo o neúměrnou péči…Doufám, že soudci se rozhodli podle svého svědomí a případ nezlehčili, avšak přesto jde o vážné rozhodnutí. Rozhodli o smrti člověka.“
Státní rada je nejvyšší soudní instancí ve Francii. Je tedy možné, že rozhodnutí v kauze Lambert ovlivní francouzské právo?
„Jistě. Některé asociace nemocných už vyjádřily své znepokojení nad tím, že by tento soudní výnos mohl vést k přijetí nové právní normy. Myslím, že celé toto dění je skutečně převratné a nevyhýbá se nikomu z nás – tedy fakt, že lidské zákony mohou rozhodnout o tom, zda se nějakému člověku vyplatí žít svůj život.“
Francouzská státní rada ve svém rozhodnutí mluví o „nerozumné umíněnosti, s jakou se Vincent Lambert uchovává při životě“.
„A právě v tom je ten zásadní rozpor. Vincent Lambert totiž ve skutečnosti není připojen na přístroje, které by ho zachovávaly při životě. Jde tu o výživu a hydrataci. Není na konci života, je však těžce postižený, jako mnozí jiní lidé. Četní odborníci se shodují v tom, že podávání výživy není neúměrná péče. Vincent Lambert nevyslovil přání zemřít. A pokud bychom chtěli hodnotu života určovat podle vztahových schopností, odsoudili bychom mnoho dalších lidí.“
Vysvětluje O. Grosjean z diecéze Versaille.
(jag)