Ammán.
Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog dnes zakončil svou trojdenní cestu do Jordánska.
Kard. Jean-Louis Tauran se účastnil několika setkání, která jeho vatikánský úřad zorganizoval společně s jordánským Královským institutem mezináboženských studií. Pro naši rozhlasovou stanici francouzský kardinál popsal atmosféru, která vládne v hlavním městě pouhých devět dní před návštěvou papeže Františka.
„Celé město se zapojilo do práce a všude již visí plakáty papeže Františka, který tiskne ruku jordánskému králi. Mluvil jsem s několika biskupy, kteří mne informovali o pohybu ve farnostech a veskrze vstřícné atmosféře celé společnosti. Jordánsko je velmi pohostinné a jeho obyvatelé papeže očekávají s láskou a sympatiemi. Papež je tu velmi populární.“
V průběhu své návštěvy Jordánska se papež František setká také se syrskými uprchlíky. Právě situace v sousední Sýrii byla opakovaným tématem rozhovorů kardinála Taurana s jordánskými náboženskými představiteli. Výsledkem těchto debat se pak stalo společné prohlášení.
„Shodli jsme se na tom, že náboženství a násilí se vylučují. Mnohokrát ovšem zaznělo, že na Blízkém východě nyní neprobíhá náboženská válka. Krize, které otřásají světem a zejména pak Blízkým východem, nemají svůj původ v náboženství. Náboženství je naopak jedním z rozměrů, který může přinést řešení stávajících problémů. Naši muslimští přátelé spolu s námi prohlásili, že důvodem krize jsou neznalost a předsudky, nikoliv náboženství.“
Vy jste osobně velmi naléhal na zodpovědnost náboženských vůdců, aby vždy vysvětlili svůj postoj k násilí, protože přeci vystupují „v Božím jménu“.
„Připomněl jsem slova Benedikta XVI., se kterými se obrátil k diplomatickému sboru v roce 2006 a kde se v tomto případě mluví o „morální zvrácenosti“. Všichni s tím souhlasili.“
Podotýká předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog v závěru své návštěvy Jordánska.
(jag)