Vatikán.
„Učení Benedikta XVI. je pro církev cenným dědictvím, které nemůžeme s koncem jeho pontifikátu jen tak odložit do archivu. Je to věroučné bohatství na jedné straně sice už všeobecně známé a ceněné, ale na druhé straně ještě čeká na to, aby bylo objevené v celé své plnosti a hloubce.“ Tak mluvil o významu věroučného odkazu emeritního papeže kardinál Gerhard L. Müller během prezentace sbírky promluv Benedikta XVI. z biskupských synodů. Sborník pod názevem „Joseph Ratzinger Benedikt XVI a Biskupský synod“ (
Joseph Ratzinger Benedetto XVI. e il Sinodo dei Vescovi) uspořádal někdejší generální sekretář Biskupského synodu, arcibiskup Nikola Eterović. Obsahuje všechna synodální vystoupení Josepha Ratzingera – jako kardinála i jako papeže – počínaje rokem 1977. Během 35 let se zúčastnil 20 zasedání Biskupského synodu.
Prefekt Kongregace pro nauku víry upozornil, že učení církve není ani v nejmenším v rozporu s jejím praktickým životem. Cílem magistéria je střežit obsahy naší víry a identity. Chrání nás před utopením podstatných věcí v „moři“ toho, co je nedefinované a provizorní. Cílem církevních ustanovení je především přijímat člověka a obdarovávat jej životem, který pochází od Boha. Biskup v tom má následovat Krista Dobrého Pastýře. Tak tomu učil Benedikt XVI. - a to je rovněž současné učení papeže Františka, zdůraznil kardinál Müller.
(job)